Fúze Lovosic a Agrofertu. Kontakt na „kulturák“ vede do Lovochemie

Poté, co radní Lovosic rozložili Centrum kultury LOVOš, objevily se na budově „kulturáku“ černé prapory. (Facebook)

Poté, co radní Lovosic rozložili Centrum kultury LOVOš, objevily se na budově „kulturáku“ černé prapory. | FOTO: Facebook

Zemětřesení v „Babišově městě“ – Lovosicích – pokračuje i ve stínu koronaviru. Po podezřelém odvolání ředitele Centra kultury LOVOš odchází společně s ním z městské příspěvkové organizace celý jeho tým a na svá místa rezignovali všichni členové výboru Filmového klubu. „Vzhledem k dlouhodobým názorovým neshodám s vedením města Lovosice, které vyvrcholily odvoláním ředitele KC LOVOš Vojtěcha Krejčího, ukončujeme i my své působení v této skvělé organizaci, kde jsme každý nechali větší či menší kousek života a energie,“ vysvětlují v prohlášení bývalí zaměstnanci.

Stejné důvody uvádějí i odcházející členové vedení Filmového klubu. „Bohužel za aktuálních podmínek, týkajících se především personálních změn, nechce již výbor a vedení klubu fungovat pod záštitou Centra kultury LOVOš. Klub jako takový samozřejmě zůstává kompetencí CK a jeho vedení je zcela v moci nového ředitele,“ uvádějí odcházející členové výboru Filmového klubu.

Lovosičtí radní Krejčího odvolali na začátku března po několikaměsíčním nátlaku, který podle jeho vyjádření začal v okamžiku, kdy jím vedené kulturní středisko společně s Filmovým klubem uspořádalo v listopadu 2019 festival filmů a přednášek k výročí 30 let od revoluce. Lovosickou radnici vede hnutí ANO a KSČM. ANO zde získalo v posledních volbách 59,9 % hlasů, proto je město napojené na dvě chemičky Agrofertu přezdíváno „Babišovo město“.

()

Faktem zůstává, že část zastupitelů za ANO má jasné vazby na Lovochemii či sousední Preol. Buď jsou sami zaměstnanci jedné z chemiček, případně jejich rodinní příslušníci. Vše potvrzuje i fakt, že do role prozatímního ředitele Centra kultury LOVOš se instaloval jeden z radních, Vladimír Hieke, zaměstnanec Lovochemie. Ten, kdo chce kontaktovat lovosický „kulturák“, má k dispozici jen jeden kontakt na ředitele, a tím je [email protected]

Centrum kultury LOVOš zůstalo po zásahu radních v personálních troskách. Kromě ředitele odešli lidé, kteří měli na starost produkci akcí, technické zajištění, marketing, grafiku, média a správu komplexu. Zjednodušeně řečeno, kdyby veškeré kulturní akce nebyly zastaveny kvůli koronaviru, v CK LOVOš by se ani tak nic neuskutečnilo, protože tam nezbyl v podstatě nikdo, kdo by akci realizoval.

Zásah radních vyvolal u veřejnosti velkou vlnu odporu. Na budově Centra kultury se objevily černé prapory, které následně nechal místostarosta stáhnout, před domem potom lidé zapalovali svíčky. Petici za navrácení Krejčího do funkce podepsaly stovky lidí. Byl svolán také smuteční pochod za kulturu v Lovosicích. Jeho konání však znemožnila nařízená opatření kvůli koronaviru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]