Antivaxeři v neděli poškodili zdravotnici auto. Máme čekat další útoky na zdravotníky?

Ilustrační foto (Pixabay/Engin_Akyurt)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Engin_Akyurt

Antivax hnutí vyvolalo ve společnosti takovou míru nenávisti, že v neděli již došlo k hrubému fyzickému útoku na automobil zdravotnice z kladenské nemocnice. A nešlo o omyl. Auto parkovalo v areálu nemocnice, kde byla jeho majitelka na noční službě. A měli frmol – díky přílivu neočkovanců mají teď frmol v nemocnicích celorepublikově. Když se po službě chtěla odjet domů po práci vyspat, nemohla. Úderka – či spíše bojůvka – tmářů jí probodala pneumatiky. Předtím demonstroval hlouček násilníků před domy hlavní hygieničky a prezidenta České lékařské komory, a vykřikovali násilnická hesla. Prostě – přišel čas pár násilnických antivaxerů zavřít. Ostatní pak zalezou.

Paní R. H. (redakce její totožnost zná, ale z bezpečnostních důvodů nezveřejňuje její jméno) je zdravotnicí v Oblastní nemocnici Kladno. V průběhu neděle zveřejnila tento post: „Info pro všechny! Dávejte si pozor, i když to dost dobře nejde. Dnes ráno po noční překvapení v podobě dvou prázdných gum, teď už vím, že schválně z boku propíchnutých!! Podotýkám, že parkování v areálu Oblastní nemocnice Kladno, proto to dávám sem, parkuje nás tam X zaměstnanců. Vím, že parkovací karta nezajišťuje hlídání, ale kdo se tam tedy po nocích fláká?? Ofiko jsem nahlásila na PČR a prý je toho víc, tak síla fb to aspoň roznese…“

A k tomu fotografii probodaných pneumatik. Z boku aby nešly spravit.

Kdy končí sranda?

Když přejdou agresoři od slov k činům. Výhružky násilím na facebooku, nadávky, šikanózní dopisy a e-maily jsou pořád jen verbální útoky. Někdo něco kecá písemně a to nejlépe anonymně.  Pak ale došlo k průlomové změně a úřady už měly zasáhnout. Ale – asi ve strachu, že budou osočeny z porušování shromažďovacího práva – nezasáhly. Když před domy prezidenta České lékařské komory a hlavní hygieničky demonstrovali násilničtí antivaxeři a vykřikovali agresivní a nenávistná hesla, šlo jednoznačně o hrubý zásah do práv a svobod obou lékařů.

Nejsem právník, nevím, jaký to může být paragraf. Ale nevěřím tomu, že je v právním státě legální svolat demonstraci agresorů před bydliště zdravotníka ve významné státní zdravotnické funkci a skandovat výhrůžky na jeho adresu. Výhrůžky jako odplatu za jeho působení ve státní funkci. To dělala nacistická lůza – SA před převzetím moci Adolfem Hitlerem v nacistickém Německu. V demokratické zemi to nesmí stát strpět. Bezpečnostní složky státu však proti té vyhrožující tlupě nezasáhly, skandující demonstranti nejsou ve vazbě, a tak útočnost a nebezpečnost antivaxerů roste.

Útoky na zdravotníky nesmí společnost trpět!

Je to šílené a neříkejte mi, že vloni nám lidé tleskali a letos budou propichovat a ničit náš majetek??? Jestli to tak je, tak je mi z toho smutno, to mi věřte, říká paní R. H.

Útoky na zdravotníky jsou vnímány jako zcela zavrženíhodný jev nejen u nás. Počet útoků na lékaře a pracovníky zdravotnické záchranné služby se ve velmi krátké době zvýšil o více než polovinu,“ řekl agentuře DPA spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) už před začátkem pandemie. Už tomu nechceme dále přihlížet, a proto chceme zpřísnit tresty za napadení zdravotnického personáluTyto skutečnosti jsou také proto součástí srovnávacího dokumentu pro boj proti pravicovému extremismu a zločinům z nenávisti. V blízké budoucnosti předložíme návrh, jak hodláme v tomto ohledu změnit trestní zákoník, uvedla k tomu tenkrát spolková ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová (SPD).

Byť nejsem fanoušek doktora Ratha, alespoň v něčem měl pravdu. V Otázkách Václava Moravce koncem října 2010 řekl tehdy středočeský hejtman a stínový ministr zdravotnictví sociálních demokratů David Rath: Konflikty se přiostřují, napadených záchranářů je bohužel stále víc. Je třeba útočníkům vyslat jasný signál, že není možné napadat nejen policisty, kteří ochranu mají logicky od začátku, ale i ostatní složky integrovaného záchranného systému, a zástupce vlády si s ním přizvukoval: Záchranáři zasluhují zvláštní režim ochrany, mělo by se to týkat celého integrovaného systému, nejen zdravotníků, řekl na to tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger. A příprava na něco podobného probíhala už za jeho předchůdce Tomáše Julínka. Jeho novelu zákona o záchranných službách projednala vláda v listopadu roku 2008. Novela neprošla. Nyní přichází čas tyto myšlenky, které nikdy za mého života nebyly tak naléhavé jako dnes, převést do praxe.

Trestní zákon

  • 314 Sabotáž „Kdo v úmyslu poškodit ústavní zřízení nebo obranyschopnost České republiky anebo poškodit mezinárodní organizaci zneužije svého zaměstnání, povolání, postavení nebo své funkce nebo se dopustí jiného jednání k tomu, aby mařil nebo ztěžoval plnění důležitého úkolu mezinárodní organizace, orgánu veřejné moci, ozbrojených sil nebo bezpečnostního sboru, hospodářské organizace nebo jiné instituce, nebo způsobil v činnosti takového orgánu anebo takové organizace nebo instituce poruchu nebo jinou závažnou škodu, bude potrestán odnětím svobody na tři léta až deset let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku. Odnětím svobody na osm až dvanáct let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku bude pachatel potrestán, spáchá-li čin jako člen organizované skupiny, nebo spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu. Odnětím svobody na deset až dvacet let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku, nebo výjimečným trestem bude pachatel potrestán, zorganizuje-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu.“

Nemyslím, že je lepší příklad sabotáže ve stavu ohrožení státu epidemií, než znemožňovat chod zdravotnického zařízení. A to ten pachatel zjevně učinil. A i (zatím) nestíhaní demonstranti z demonstrací před byty lékařů zásadně omezili tyto lékaře v jejich fungování, takže je potřeba začít u nich. Při pohledu na fotky probodaných pneumatik auta zaparkovaného v areálu nemocnice je zjevné, že přišel čas pár nejagresivnějších antivaxerů zavřít. Ostatní pak zalezou. Nejsou to žádní hrdinové, ale jenom takoví malí – abych dodržel jazyk korektního média – pokakalandové.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články