Galerie, kterou žádná pandemie nezavře. Chystá se výstava oslavující řemeslo fotografie

(Projekt To je fotografie)

FOTO: Projekt To je fotografie

Profesionální fotografie patří mezi řemesla, na která tvrdě dopadla pandemie koronaviru. Proto se pořadatelé hudebního festivalu Metronome Prague a sdružení fotografů 400 ASA spojili k realizaci unikátního projektu TO JE FOTOGRAFIE – Galerie, která nezavře. 

Lidé mohou projekt galerie pod širým nebem podpořit v crowfundingové kampani na platformě Donio a jako odměnu získat některé z děl renomovaných českých fotografů ze skupiny 400 ASA. Ti do kampaně věnovali svá díla s podpisem a certifikátem pravosti a řadu vynikajících fotografických publikací. Pořadatelé festivalu Metronome zase VIP vstupenky, fotopasy a vstupenky do zákulisí na Metronome Prague 2022.

FORUM 24 (archiv)

Technický pokrok sice přináší člověku spoustu pozitivních výsledků, zároveň ale vede k relativizaci některých hodnot. Stále méně z nás si uvědomuje, že cvaknutí mobilem, nasdílení snímku na sociální sítě a následné sbírání „lajků“ je sice dobrá zábava, ale se skutečnou fotografií v původním slova smyslu, tedy jako s poctivým řemeslem a respektovaným uměním, má společného pramálo. Projekt TO JE FOTOGRAFIE – Galerie, která nezavře si vzal za cíl tento stav napravit.

Česká výtvarná fotografie je jednou z nejlepších na světě a má ohromné renomé. Pro řadu lidí je fotografování nejen životní vášní a uměleckým vyjádřením, ale také obživou. Jejich práci se projekt TO JE FOTOGRAFIE bude věnovat formou veřejné prezentace, vzájemného propojení a kontaktu s potenciálním publikem. Právě crowdfundingová kampaň na platformě Donio bude prvním krokem k přiblížení exkluzivních děl českých fotografů veřejnosti. Další kroky budou následovat.

Projekt To je fotografie

Základní složkou projektu je otevření galerie pod širým nebem: ve výlohách a oknech kaváren v Praze, Brně, Opavě, Plzni a dalších městech budou vystaveny originály profesionálních fotografů a jejich autorské printy si zájemci budou moci koupit i domů,“ říká Martin Voňka z Metronome Prague. Tento způsob prezentace se zdá ideální právě v době, kdy už téměř rok nelze navštěvovat žádná kulturní zařízení včetně galerií. Má totiž nespornou výhodu: žádné pandemie, lockdowny a karantény jej nemohou ohrozit.

()

Druhým cílem projektu TO JE FOTOGRAFIE je spuštění webové platformy, na níž se propojí fotografové s širokou veřejností, umožní jim sdílet svoji tvorbu a nabídnout ji k prodeji. Kromě účinku v médiích a galeriích je totiž kvalitní fotografie také uměleckým artefaktem, který má místo v domě každého z nás.

Projekt TO JE FOTOGRAFIE iniciují pořadatelé hudebního festivalu Metronome Prague, kteří tradičně kromě hudby podporují i další kulturní odvětví, a zejména v posledním roce se stali aktivními lídry snah o udržení české kulturní scény před ničivou silou protipandemických opatření. Jednou z jejich nejviditelnějších akcí v tomto smyslu bylo uspořádání historicky největšího televizního koncertu na prknech Národního divadla s názvem Národ sobě – kultura tobě.

Pro projekt TO JE FOTOGRAFIE se Metronome Prague spojil s fotografy sdruženými do skupiny 400 ASA, profesionálními dokumentaristy s bohatými světovými zkušenostmi i obsáhlými archivy. Ti v rámci projektu nabízejí svoje nenahraditelné zkušenosti ze života prožitého s fotografií. Mezi fotografy, kteří jsou ve skupině 400 ASA, najdeme jména jako Antonín Kratochvíl, Karel Cudlín, Alžběta Jungrová, Tomki Němec, Jan Dobrovský, Martin Wágner nebo Jan Mihaliček. Spolu s propagátorem české fotografie, fotografem a pedagogem Vladimírem Birgusem, a etablovanou pražskou galerií Leica Gallery Prague budou mít také na starosti kurátorský výběr autorů vystavujících ve výlohách projektu TO JE FOTOGRAFIE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]