Gauck: Proč solidaritu s pronásledovanými odmítají země, jejichž občané se jí sami dočkali?

Eric Drooker

Nedostatek evropské solidarity v nynější migrační krizi kritizoval ve švýcarském Davosu německý prezident Joachim Gauck. Nespokojenost dal najevo především nad přístupem bývalých komunistických zemí.

Podle Gaucka je pochopitelná obava středoevropských států ze změn a jejich velká starost o zachování národní identity. „Ale jen stěží mohu pochopit, když solidaritu s pronásledovanými odmítají právě země, jejichž politicky pronásledovaní občané se sami solidarity dočkali,“ řekl prezident. Připomněl tak období, kdy ze zemí komunistického bloku, včetně bývalého Československa, utíkali na Západ lidé nesouhlasící s tamním režimem.

„Opravdu chceme, aby velké historické dílo – Evropa míru a prosperity – ztroskotalo na problému kolem uprchlíků? Nikdo, skutečně nikdo, to nemůže chtít,“ zdůraznil německý prezident.

Vyslovil se také proti zavedení hraničních kontrol uvnitř Evropy. Upozornil, že ztráta svobody pohybu by nebyla dobrým řešením. „Nemělo by se nám podařit něco skutečně lepšího?“ poznamenal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner