Gazdík: Koalice s Babišem? Neříkáme ne, chceme totiž do vlády

ČTK

Petr Gazdík | FOTO: ČTK

O tom, že se po sněmovních volbách bude stát fronta na to, kdo se spojí s hnutím ANO Andreje Babiše, není pochyb. Své směřování již ukázal také předseda STAN Petr Gazdík, který chce vytvořením volební koalice téměř s kýmkoli vytvořit tzv. třetí sílu, v rozhovoru pro Seznam Zprávy s Renatou Kalenskou.

Se Starosty a nezávislými prý momentálně vyjednává jednadvacet stran a hnutí. Je zjevné, že o program příliš nejde, protože pole působnosti je široké – od KDU-ČSL po Evropské demokraty či Soukromníky. A ještě zjevnější je to, že Gazdík by prostě rád vytvořil takové uskupení, které nakonec získá tolik hlasů, aby pohodlně vytvořilo koalici s Babišem.

„Nemůžete principiálně říkat ne, protože sestavování vlády je o menším zlu. Teď je strašně těžké na to odpovídat, když nevíme, v jaké formě budeme kandidovat a jestli vůbec ve volbách uspějeme. U nás na Moravě se říká ,nejez jitrnici nebo neplánuj jíst jitrnici, dokud nemáš ještě prase‘.“ odpověděl na otázku moderátorky Kalenské, zda by se s hnutím ANO spojil. STAN totiž jednoznačně odmítá pouze komunisty a další extremisty, například SPD. Babišova antisystémová strana se mu tedy asi extremistická nezdá.

Gazdíkovo hlavní poselství spočívá v tom, že by „chtěl méně voleb“. To ostatně Babišovi také konvenuje, ten by pravděpodobně volby nejraději zrušil obecně, ale zejména se mu nelíbí senát, protože v posledních volbách neuspěl.

Andrej Babiš české společnosti ukázal, že úspěchu se nedosahuje přes politiku, ale přes plané sliby, domnělé vize a hlavně nepolitické směřování, přes „hnutí“ a vyzobávání jednotlivostí z programů. Starostové a nezávislí samozřejmě nejsou podnikatelským projektem, jednoznačně však ukazují další protisystémové směřování, které se snaží smazat hranice mezi pravicí a levicí, které bude akcentovat důležitost prezidentské volby a které tak může být pohodlným partnerem pro vítěze voleb. Ke vstupu do sněmovny Gazdík využil TOP 09, cestu pro vládní angažmá už ale musí hledat jinde. A vzhledem k poměrně jednoznačným předvolebním průzkumům je jasné, kde to bude.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner