Gazdík: Nejdůležitější bude ukázat Zemanovi, že nemáme čas na žádné politické hrátky

Místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík.  (Tereza Konečná / FORUM 24)

Místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. | FOTO: Tereza Konečná / FORUM 24

Koalice SPOLU těsně zvítězila ve volbách do poslanecké sněmovny a s koalicí Pirátů a Starostů podepsala memorandum o vůli vytvořit společnou vládu. Díky masivnímu kroužkování se však do sněmovny dostanou jen čtyři zástupci Pirátů. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík v rozhovoru pro FORUM 24 prozradil, že dle jeho názoru je to následek dezinformační kampaně hnutí ANO, a domnívá se, že bude mít soudní dohru.

Jako nejdůležitější povolební gesto považuje ukázat jednotu mezi oběma koaličními subjekty. „Nejdůležitější bude ukázat prezidentu republiky, že jsme parlamentní demokracie, a pan prezident je bytostný demokrat a já věřím, že to brzy pochopí. V případě, že to nepochopí, tak ho k tomu budeme muset parlamentně demokraticky přinutit,“ říká pro deník FORUM 24.

Jak byl podle vás ovlivněn váš výsledek kampaní Andreje Babiše, která na vaši koalici útočila?
Česká politická scéna ještě nezažila v parlamentních volbách dezinformační kampaň tohoto kalibru a myslím, že ještě bude mít dozvuky u soudu. Zažili jsme ji pouze při prezidentských volbách, kdy podobných způsobem útočili na Karla Schwarzenberga či profesora Drahoše.

()

Byly nějaké kroky, které měla vaše koalice udělat jinak?
Úplně ne. Já si za tou koalicí stojím, myslím, že jsme udělali dobře, že jsme se spojili. My jsme byli první koalice, která vznikla, byla tu evidentní touha voličů, kterou demonstrovali na náměstích této země, k tomu, aby se politické strany středu a pravice spojily proti Andreji Babišovi. Také, když jsme to jako první udělali, tak naše preference raketově vzrostly, a trochu jsme tímto krokem také přispěli k tomu, že vznikla koalice SPOLU – což je dnes ze zpětného pohledu dobře.

Jaké vznikly chyby?
Během kampaně – a zažil jsem jich jako ostřílený politický matador hodně – vždycky uděláte chyby. Vždycky je něco, co můžete udělat jinak, a je potřeba k tomu přistupovat pokorně. Spousty věcí bych dnes udělal v těch maličkostech jinak, ale obecně si za koaliční smlouvou a naší spoluprací rozhodně stojím. Přinesla této republice to, že Andrej Babiš skončí v opozičních lavicích, a této zemi přinesla také to, že nemáme komunisty v parlamentu. To vůbec není málo.

Jaké máte pocity z výsledku Pirátské strany?
Mrzí mě to osobně vůči některým kolegům z Pirátské strany, na druhou stranu respektuji vůli voličů. Voliči rozhodli, voliči to takto chtěli a my to pokorně přijímáme.

Je to z vašeho pohledu na zvážení rezignace Ivana Bartoše?
Rozhodně si to nemyslím, protože Ivan Bartoš učinil maximum. Je to skvělý lídr Pirátské strany, koaliční smlouva stále platí a věřím, že všechno, co je v ní, dodržíme. I když zastoupení Pirátů bude menší, tak jejich politické zastoupení ve sněmovně bude velké a dostatečné.

FORUM 24 (archiv)

Co považujete jako aktuálně nejdůležitejší povolební úkol?
Nejdůležitější krok je být jednotní s koalicí SPOLU a ukázat v nejbližších hodinách a dnech, že si skutečně přejeme tu změnu, kterou jsme deklarovali, že pošleme Andreje Babiše do opozičních lavic. Je tady navíc unikátní situace s tím, že ve sněmovně i senátu mají stejné politické strany většinu – to tu roky nebylo. Nejdůležitější bude ukázat prezidentu republiky, že jsme parlamentní demokracie, a pan prezident je bytostný demokrat a já věřím, že to brzy pochopí. V případě, že to nepochopí, tak ho k tomu budeme muset parlamentně demokraticky přinutit.

Proč jste nedokázali oslovit nerozhodnuté voliče tak jako koalice SPOLU?
Já jsem na ulicích zažíval ten strach z Pirátů. Dezinformační kampaň vůči Pirátům byla nefér, ale bohužel účinná.

Budou povolební vyjednávání s panem prezidentem Zemanem komplikovaná?
My vlastně vůbec nevíme, v jakém zdravotním stavu pan prezident je. Já věřím, že to brzy zjistíme, a podle toho se zařídíme. Znovu opakuji, že tak, jak znám pana prezidenta, je bytostný demokrat, většina ve sněmovně a senátu by měla jasně ukázat, že jsme parlamentní demokracie a že nemáme čas na žádné politické hrátky, je potřeba tady hodně věcí dát do pořádku.

Jak hodnotíte úspěch vaší konkurenční koalice SPOLU?
Je skvělý. Je evidentní, že koalice SPOLU oslovila větší část nerozhodnutých voličů, což je pro ně určitě úspěch.

Jakým směrem by mělo probíhat další vyjednávání – třeba o jakémsi kompromisu – ve vaší koalici?
Máme jej definované v koaliční smlouvě, představili jsme plán, co budeme dělat po volbách, a toho se chceme i nadále držet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com