Gazdík: Pojďme oslavit 28. říjen na Staroměstském náměstí místo na Hradě!

Petr Gazdík (ČTK)

Petr Gazdík | FOTO: ČTK

Místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN) zorganizuje kvůli chování Hradu kolem vyznamenání Jiřího Bradyho alternativní akci na připomenutí státního svátku 28. října. O své iniciativě informoval na facebooku. Na Staroměstské náměstí místo na Hrad si podle něj přijdou vznik Československa připomenout například ministr kultury Daniel Herman, ministr zemědělství Marian Jurečka (oba KDU-ČSL) či Petr Pithart. Aktuálně již není možné mlčet, řekl Gazdík.

petr-gazdik-na-facebooku

Herman v pátek řekl, že ho prezident Miloš Zeman osobně vyzval, aby zrušil svou plánovanou schůzku s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. V opačném případě mu pohrozil, že neudělí jeho strýci Bradymu státní vyznamenání. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček dnes tuto informaci pro Radiožurnál popřel. Brady, který prošel Terezínem i Osvětimí a přednáší o hrůzách holokaustu, uvedl, že Hrad ho o jeho vyznamenání informoval. V seznamu lidí, které má prezident vyznamenat 28. října, ale Brady podle Hermana i podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nyní není.

Gazdík konstatoval, že v situaci, kdy se státní vyznamenání udělují podle politických názorů příbuzných, už není možné mlčet. „To se dostáváme někde do polototalitního nebo totalitního režimu, to jsme zažili za komunismu nebo fašismu,“ řekl. „Mou povinností jako ústavního činitele je uctít státní svátek, rád bych to ale udělal důstojným způsobem, proto ho chceme oslavit někde jinde a nějak jinak,“ dodal.

Uskutečnění akce se nyní narychlo připravuje na koleni, ale o to s větším srdcem, řekl Gazdík. Dnes ráno už požádal magistrát o zábor Staroměstského náměstí. „Těší mě, že tam vystoupí Daniel Herman, Petr Pithart, Michal Horáček a další,“ dodal. Na akci se podle něj budou podílet i neziskové organizace, které ale nechtěl jmenovat.

Gazdík věří, že na akci přijdou zákonodárci z různých poslaneckých klubů. Svou účast již potvrdil ministr Herman. „Na Hrad letos rozhodně nepůjdu. O důstojné připomínce 28. října jsem mluvil s panem Gazdíkem. Jsem připraven podpořit tuto akci lidí dobré vůle,“ napsal ČTK v textové zprávě.

Svou neúčast na Hradě potvrdil na twitteru i Jurečka. „Svojí účastí nechci přispívat k dojmu, že je vše v pořádku, když pravda a láska jsou na Hradě na úbytě,“ napsal. Pokud se mám rozhodovat mezi tím, zda věřit mluvčímu prezidenta Jiřímu Ovčáčkovi, nebo Bradymu, který prošel Terezínem a Osvětimí, mám v tom naprosto jasno, dodal.

Politici ODS na Hrad nepůjdou. Podle Kalouska státní svátek není majetkem prezidenta

Většina zákonodárců ODS podle předsedy strany Petra Fialy 28. října večer na Pražský hrad nedorazí. Naopak předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na Hrad i navzdory případu kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho půjde. Svátek podle něj nepatří prezidentu Miloši Zemanovi či Hradu a veřejní činitelé by ho měli slavit. Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) trvá na tom, že by situaci měla ozřejmit kancelář prezidenta i premiéra.

Petr Fiala oznámil, že se na Hrad nechystá. „Nebyl jsem tam ani loni,“ uvedl. Strana podle něj nikomu nebude nařizovat, jak se chovat. O vhodné reakci se ale ještě poradí na jednání poslaneckého klubu. „Už teď je ale jasné, že většina našich zákonodárců se akce na Hradě nezúčastní,“ dodal Fiala.

Hamáček pokládá za důležité, aby se situace kolem vyznamenání nejprve vyjasnila. „Používat jejich udělení či neudělení jako nástroj nátlaku je zcela nepřijatelné,“ je přesvědčen. Očekává, že Hrad i kancelář premiéra ozřejmí veškeré okolnosti kolem seznamu vyznamenaných, jeho kontrasignace premiérem a i případného škrtání. Hamáček České televizi řekl, že pokud by se Hermanova slova o prezidentově vydírání potvrdila, svou neúčast na Hradě by „velmi zvažoval“.

Miroslav Kalousek řekl, že jeho názory na výkon funkce prezidenta jsou dostatečně známé a nemusí je demonstrovat žádnými gesty. „Svátek 28. října a Pražský hrad nepatří panu prezidentovi, ty patří celé České republice. A veřejný činitel by měl slavit státní svátek. Já na Hrad půjdu, protože když tam nepůjdeme my, tak tam půjdou jen oni, a to si Hrad nezaslouží,“ řekl Kalousek. Jedná se o můj osobní názor, který nechci nikomu vnucovat, dodal.

Facebooková událost na náhradní oslavu státního svátku ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]