Gazeta.ru: Rusko se chtělo pomstít Západu. Bije vlastní

Eric Drooker

Na případné přitvrzení sankcí Evropské unie slíbil ruský premiér Dmitrij Medveděv dát „symetrickou“ odpověď. Čili zbaví ruské občany něčeho poživatelného, nedejbože léčitelného. První vlaštovkou či spíše rybkou se stal zákaz dovozu „zdraví škodlivých“ konzervovaných ryb z Estonska a Lotyšska, napsal ruský internetový list Gazeta.ru.
Zhoršení situace v Donbasu na východě Ukrajiny v předvečer summitu G7 maří vyhlídky na zmírnění sankcí proti Rusku. Definitivně se rozhodne na summitu EU na konci června. Sankce budou nejspíš prodlouženy nejméně do ledna 2016. A Rusko se už dávno drží pravidla, že ani jediný urážlivý krok nelze ponechat bez odpovědi.
Před rokem se „symetrickou odpovědí“ na evropské sankce stal zákaz dovozu potravin do Ruska. Domácí trh se pokusil změnit dodavatele, oživit vlastní výrobu, ale po roce se ukázalo, že část výrobků z trhu prostě zmizela a část výrazně zdražila, a to včetně domácích potravin.

Ztráty a krach
Někteří dodavatelé zkrachovali. Protože vše investovali do zboží, jehož dovoz byl – bez jakéhokoliv přechodného období – zakázán. Ztráty utrpěli i ruští výrobci. Kuře může být domácí, ale krmit se musí zahraničními krmivy a přídavky, které po propadu rublu mají cenu zlata. Ani se nepodařilo nalézt náhradu za dovážené a zakázané ovoce a zeleninu. O ceně masa a sýrů, které zůstaly v nabídce, je lepší pomlčet. Občané v reakci na radikální rozhodnutí vlády začali méně jíst – růst cen je přiměl šetřit na jídle a základním zboží.
Jaká bude „symetrická odpověď“ nyní? Dá se podezírat, že bude stejná. Budou se pokoušet trestat Evropu a postihnou vlastní spotřebitele.
Už ve čtvrtek zakázali rybí konzervy z Lotyšska a Estonska včetně oblíbených šprotů, symbolu sovětského svátečního stolování, později symbolu odtrženého Pobaltí. Zdálo se, že šproty vždy byly neoddělitelnou součástí našeho života. Ukázalo se, že oddělitelnou.
Čerstvé a zmrazené ryby postihly ruské antisankce v srpnu 2014, ale rybí konzervy tehdy nezakázali. Chybičku teď napravili. K tomu úřady poskytly obvyklé vysvětlení, zbavené vší politiky: prý nelze výrobek vysledovat až ke konkrétní rybářské lodi a Balt je silně znečištěn.
Z toho také vyplývá, že u Kaliningradu, kde ruští rybáři chytají úplně stejné ryby, je moře asi mnohem čistší než o sto metrů dál v Pobaltí.
Evropští spotřebitelé se mohou ze sankcí jen radovat – ceny výrobků z ruských seznamů zakázaného zboží prudce klesly. Evropští výrobci naopak trpí. Ale ruské naděje, že farmáři, kteří přicházejí o zisky z vývozu, vyvinou nátlak na své vlády, a tím způsobí rozkol v řadách EU vůči sankční politice, se dosud nenaplnily. Přesněji, výrobci tlačili, ale vlády zrušit sankce odmítly, a tak si museli najít jiná odbytiště.

Poláci jablka stejně dodali
Vynikající polská jablka, původně určená pro Rusko, zčásti skončila v jiných zemí, zčásti v Rusku, kam se dostala pod nálepkou zemí, na něž zákaz neplatí: Poláci mohou být vděčni Bělorusku a Kazachstánu.
Před rokem jsme vyhrožovali, že na zpřísnění sankcí odpovíme zákazem dovozu průmyslového zboží. Dokonce se mluvilo o lécích. Jenže se ukázalo, že ruský farmaceutický trh není v dohledné budoucnosti schopen nahradit dovážená léčiva. Náhražky z Číny byly často zdraví škodlivé.
Samozřejmě, princip „bij své, ať se cizí bojí“ lze stěží označit za civilizovaný a přiměřený. Ale Rusko v podstatě nemá jinou „symetrickou odpověď“ na sankce.
Neprodávat Evropě ropu a plyn? Ani Čína všechny ztracené obchodní partnery nenahradí – a paradoxně se i obchod s Čínou snižuje včetně paliv. Zkonfiskovat majetek západních firem v Rusku, jak navrhovali poslanci? Ale i ruského majetku v cizině je hodně.
Nezbývá, než „bombardovat vlastní“. V podmínkách studené války, kterou opěvují propagandisté, se to režimu nezdá jako příliš vysoká cena. Samozřejmě, s takovým přístupem si na reálný rozvoj země, jehož ukazatelem není jen růst výdajů na obranu, budeme muset počkat.
Možná by přiměřenější odvetou mohla být reálná snaha tuto válku ukončit. Ale tato možnost je stále méně pravděpodobná. Když nepřátel přibývá, musíme trestat „své“ tvrději! A v boji není čas sčítat ztráty.
Jasně, podle průzkumů je Amerika nepřítel. I Evropa je stále větší nepřítel. Pobaltí a Ukrajina jakbysmet. A soudě podle „symetrických odvet“, Rusko si ani k Rusům nepočíná právě přátelsky…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]