Generál Opata brání armádní rozpočet. Bez modernizace budeme působit jako černý pasažér a trapný vyžírka, varuje

FB Aleš Opata

Náčelník generálního štábu Aleš Opata | FOTO: FB Aleš Opata

Náčelník generálního štábu Aleš Opata důrazně odmítl snahy KSČM o snižování armádního rozpočtu. Odebrání deseti miliard korun považuje za útok na bezpečnost České republiky. Opata to uvedl ve svém prohlášení. Před škrty ve výdajích na obranu sice varoval i ministr obrany Lubomír Metnar – ten je ovšem z menšinové vlády, jejíž jsou komunisté součástí, a ti podmiňují schválení státního rozpočtu na příští rok právě snížením plánovaného vojenského rozpočtu o deset miliard korun.

Opata v prohlášení zveřejněném na facebooku armády poukázal na to, že armáda zemi pomáhá zmírnit hrozící zdravotní krizi a zdůraznil, že za miliardové výdaje s tím spojené armáda nepožaduje žádnou náhradu – škrtá menší projekty. Ty zásadní ale škrtnout nemůže, vysvětluje. Celé generálovo prohlášení:

S velkými obavami sledujeme pro nás tak známou situaci. Armáda plní úkoly, ale hned se stane obětí škrtů. K politice se nikdy nevyjadřujeme, a proto naši frustraci není slyšet. Poslední pokus sebrat armádě 10 miliard je ale přímý útok na bezpečnost země!

Vážíme si vysoké podpory veřejnosti, která se projevuje u každého průzkumu. Vážíme si podpory demokratických institucí: sněmovny, senátu nebo vlády. Snažíme se plnit svoje úkoly na sto procent. Dál se tvrdě připravujeme k obraně státu. Pomáháme, když je to potřeba. Letos jsme dokázali, že naše příprava není zbytečná, a že když něco selže, armáda obstojí. Od února jsme ještě nevysadili.

Stovky vojáků nepřetržitě pracují v domovech důchodců, v sociálních službách, v odběrových týmech, v chytré karanténě, v call centrech nebo v polní nemocnici. Armáda je efektivním nástrojem pro řešení masivních krizí nebo přírodních katastrof. Jsme připravení, organizovaní a odhodlaní pomáhat. Pro nás vojáky je obrana republiky a jejích ideálů celoživotní poslání.

Krize přicházejí a budou přicházet, musíme být odolní a připravení. Svět po krizi není nikdy bezpečnější místo. Armáda potřebuje vaši podporu, potřebuje moderní techniku, výcvik a kvalitní vojáky. Bez modernizace se neobejdeme. Všude tam, kde jsou dnes vojenské týmy, už příště nemusí být nic. Na zvládání epidemie jsme vyčlenili z rozpočtu na obranu 3,5 miliardy korun a nikde jsme nebrečeli, že je chceme zpátky. Odložili jsme tisíce menších projektů modernizace a nechali jenom ty zásadní a klíčové. Další zásahy do rozpočtu nás vrátí o léta nazpátek.

Říkáme, že bez těžké brigády není armády. To není všechno. Armáda je komplexní systém vzájemně se podporujících schopností. Koncepci rozvoje armády jsme připravovali mnoho let. Když jednu část vytrhnete, celková efektivita se zásadně sníží. Bez investic se celý provázaný systém rozpadne. Máme povinnosti vůči NATO, protože sdílíme společnou obranu. Je to levnější, než být sám. Bez modernizace budeme působit jako černý pasažér a trapný vyžírka. Úplně nejhorší je ale hra s důvěrou a motivací všech vojáků, kdyby sliby a prohlášení opět neplatily. Věříme, že naše práce má smysl. Věříme, že nenahraditelnost armády se teď ukázala jasně. Věříme, že chápete, že takhle to dál nejde. Stabilní a předvídatelný rozpočet je zásadní.

Armádní generál Aleš Opata

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner