Generál Pavel: Kdyby byly prezidentské volby za týden, jdu do toho. Ale nejsou…

Armádní generál Petr Pavel (Pavel Hofman / se svolením autora)

Armádní generál Petr Pavel | FOTO: Pavel Hofman / se svolením autora

Generál Petr Pavel a prezidentská kandidatura. Velké téma už řadu měsíců. Půjde nakonec bývalý nejvýše postavený voják v NATO do boje o Pražský hrad? Dlouhodobě říká, že případnou kandidaturu ohlásí, až nastane pravý čas. Pro deník FORUM 24 Petr Pavel své stanovisko mírně upřesnil a naznačil, k jakému kroku se chystá pravděpodobně na jaře 2022.

Na otázku, zda nastal nějaký posun, případně zda je jasnější, jestli se do kandidatury zapojí, nebo ne, Petr Pavel nyní odpověděl: „Je to jasné v tom, že kdyby byly volby za týden, tak já říkám ano, jdu do toho. Ale ty volby jsou skutečně až za rok a půl a když říkáme, že vše má svůj čas, tak i ohlášení kandidatury by mělo mít svůj čas, protože pokud to beru zodpovědně, tak nechci, aby se to rozplizlo nejen v tom dlouhém čase, který je před námi, ale také v tom, že máme dnes všichni úplně jiné starosti. Teď mají lidé zcela jiná témata. Myslím si, že v příštím roce, až se ty volby opravdu přiblíží, tak určitě bude vhodný čas oznámit kandidaturu a já to udělám,“ sdělil generál na dotaz deníku FORUM 24.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Že své plány myslí Petr Pavel vážně, dokazuje hned několik faktů. Dlouhou řadu měsíců se pohybuje mezi lidmi na různých besedách a setkáních. V rámci svojí iniciativy Spolu silnější organizuje pomoc. Dříve v souvislosti s čínským virem, nyní například na Moravě v obcích postižených tornádem. Aktivity mezi lidmi mají ohlas. Lidé mají větší povědomí o generálovi a velkou oblibu si získává v různých skupinách obyvatel, logicky mezi uniformovanými složkami, ale také například mezi motorkáři, kteří ho berou jako jednoho ze svých.

Že boj o Pražský hrad myslí vážně, dokládá i profesionálně sestavený tým, který Pavlovi s aktivitami a programem pomáhá. Navíc nedávno se spojil s Michalem Repou, odborníkem na předvolební kampaně, který pomáhal k vítězství Zuzaně Čaputové na Slovensku.

S kým se utká?

Jména případných soupeřů v boji o Pražský hrad zatím nejsou příliš jasná. Zeman by nejraději viděl svým nástupcem Andreje Babiše, ten zatím jasně neřekl, zda kandidovat bude. Byl by to ale jeho logický další krok v politice a především, zajistil by si další léta bez vězení.

Otázkou také bude, zda si případného kandidáta Babiše vezmou za svého Rusové a Číňané a podpoří ho tak jako Zemana, nebo zda postaví svého kandidáta. Například některého z Klausů, Okamuru nebo někoho podobného.

Zcela jasné ještě není, jací kandidáti se do voleb zapojí opětovně po neúspěšném boji s Milošem Zemanem. Spekuluje se o senátorovi Marku Hilšerovi a Pavlu Fischerovi.

Překvapit mohou také pravicové strany. Ty zatím neřešily konkrétní jména, hlavním tématem jsou pro ně podzimní parlamentní volby. Nicméně, kandidovat by mohli například Miroslava Němcová, Miloš Vystrčil, nebo Miroslav Kalousek, který rovněž nijak nevyloučil případnou kandidaturu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]