Generál Pavel: Rusko je hrozba a jeho propaganda je nemoc

Petr Pavel (ČTK)

Petr Pavel | FOTO: ČTK

Think-tank Evropské hodnoty přichází s projektem „Nechceme zpátky na Východ!“, který si klade za úkol bojovat s dezinformační válkou, jež proti nám a dalším evropským zemím vede Ruská federace. Cílem této války je zásadní zvrat ve směřování naší země ze Západu na Východ. Think-tank na svých stránkách zveřejnil rozhovory s osobnostmi českého veřejného života, které odpovídají na otázky zahraničně politické orientace České republiky.

Petr Kolář, bývalý velvyslanec v Rusku a ve Spojených státech a potenciální kandidát na prezidenta, trvá na tom, že Česká republika patří do západních struktur, jako je Evropská unie a Severoatlantická aliance, a případné hledání jiných alternativ je zahrávání si s ohněm.

Podle předsedy vojenského výboru NATO Petra Pavla Rusko, ač tvrdí pravý opak, představuje pro Evropu vážnou a bezprostřední hrozbu. Využívá k tomu své dezinformační mašinérie, jejímiž služebníky jsou i vlivní politici západních zemí. Prezident Zeman patří podle Evropských hodnot mezi ruské spojence v těch nejvyšších patrech české sféry veřejného života. Obávají se, že pokud se rozhodne znovu kandidovat, existuje reálná hrozba, že součástí jeho předvolební kampaně bude i jím už avizované úsilí o referendum o vystoupení z EU a NATO. Proto si think-tank předsevzal, že než k této kampani dojde, vybaví českou společnost dostatečným zdrojem informací, aby Zemanem šířené ruské propagandě mohla efektivně čelit.

Generál Pavel pro Evropské hodnoty odhalil struktury dezinformační války, které ostatně můžeme pociťovat v běžném životě na vlastní kůži v oblastech uprchlické krize či války na Ukrajině. Cílem této války je podle Pavla rozdělit evropské státy a rozštěpit jednotu Evropské unie i Severoatlantické aliance.

Pavel uznává mimořádné schopnosti Ruské federace v oblasti propagandy. „Ruská propaganda velice dovedně využívá všech jejích odstínů,“ říká. Za prvé, využívá pravdivých informací o skutečných „přešlapech“, kterých se EU nebo NATO dopustí a nechtějí je sebekriticky přiznat. Za druhé jí slouží tak zvaná „šedá propaganda“, která využívá umného spojení rychle podaných pravdivých a ověřitelných informací a dezinformací do jednoho celku. Lidé pak přijmou informaci jako celek bez schopnosti rozlišit mezi pravdivou a nepravdivou informací. Za třetí je zde „černá propaganda“, která šíří vyložené lži a dezinformace.

Celkovou efektivitu dodává ruské propagandě podle vysvětlení generála Pavla centrální řízení a kontrola sdělovacích prostředků. Dále pak ovládaní kybernetického prostoru a využívání hackerů. Systém je podle něho dobře propracován, a proto od nás vyžaduje co největší pozornost. Boj s propagandou má probíhat na úrovni odhalování dezinformací a nikoli tvorbou vlastní propagandy.

Evropské hodnoty na sebe vzaly těžký úkol s velmi nejistým koncem. Jejich úsilí předpokládá otevřenou a pluralitní společnost. Typickým problémem podobných projektů v České republice totiž je, že jejich dosah a přesvědčivost zpravidla doléhá pouze na ty, kteří jsou jim dopředu nakloněni. Bylo by velkým krokem kupředu, kdyby se to podařilo. Nicméně je třeba počítat i s tím, že se to nemusí povést. Prezident Zeman k šíření ruské propagandy u nás totiž využívá těch nejtěžších zbraní, mezi něž patří i totální rozdělení společnosti na dvě části, které si vzájemně neumějí naslouchat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články