Generál Pavel už překonal hranici 50 tisíc podpisů. Sbíráme dál, hlásí

V mnoha případech nelze brát úplně vážně to, co říká Tomio Okamura. V tomto případě je to úplně mimo realitu, protože vidíme, že jednání o dodávkách plynu mají smysl, pokud je s Ruskem vede silný protivník, říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 generál Petr Pavel (Zuzana Bönisch / se souhlasem)

V mnoha případech nelze brát úplně vážně to, co říká Tomio Okamura. V tomto případě je to úplně mimo realitu, protože vidíme, že jednání o dodávkách plynu mají smysl, pokud je s Ruskem vede silný protivník, říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 generál Petr Pavel | FOTO: Zuzana Bönisch / se souhlasem

Petr Pavel chce kandidovat na post prezidenta díky nominaci občanů. K tomu je nutné nasbírat padesát tisíc platných podpisů. Pavel nyní na svém twitterovém účtu oznámil, že jich má již přes 55 tisíc, ale sbírá dál. S velkou pravděpodobností tedy nyní může kandidovat.

Hlášení z kampaně: Máme přes 55 tisíc podpisů. Sbíráme dál, protože chci kandidovat jako nezávislý kandidát se silným mandátem od Vás občanů. Jen jako nezávislý prezident dohlédnu na to, aby se všem měřilo stejně, a tak se do naší země vrátil řád a klid,“ uvedl Pavel s odkazem na heslo ze své volební kampaně.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Shromažďování podpisů se Pavlův tým organizovaně věnuje zhruba 2,5 měsíce, pokračovat chce do konce října. Míří alespoň k metě 70 000 i pro případ, že by ministerstvo vnitra v odevzdaných podpisech našlo chyby. Oficiálně Pavel kampaň zahájil před třemi týdny.

Na sběračskou kampaň tým vynaložil zhruba milion korun. Pavel má v republice 150 fixních podpisových míst. Pavlovi spolupracovníci také už provedli první interní kontrolu podpisů, vyškrtli ty, kde údaje chyběly nebo byly nečitelné.

Dosud Pavel od příznivců a sponzorů dostal na transparentní účet téměř 15 milionů korun. Přispělo 24 významných dárců, například majitel rodinné firmy Marlenka Nšan Avetisjan nebo zakladatel sítě Hotely Mariánské Lázně David Folprecht. Menší částkou přispělo více než 200 dárců. Zákonný limit pro první kolo prezidentské volby činí 40 milionů.

Pavel zopakoval, že rozhovory o případné podpoře vedl s lídry stran koalice SPOLU, tedy s ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Neodmítl by podporu, už dříve ale Pavel řekl, že by nechtěl být přímo stranickým kandidátem. “S žádným jiným představitelem jsem nejednal, nikoho jsem o podporu nežádal,” dodal dnes.

Uvedl, že jej těší zájem mladých lidí o dění v zemi. Vnímá ale také obavy lidí z krize. Chce se tématu v následujících měsících věnovat, založil poradní tým složený z odborníků na ekonomiku, energetiku a sociální oblast. “Nechci být prezidentem politiků, ale v první řadě sloužit občanům,” dodal.

Pavel je podle průzkumů veřejného mínění i podle sázkových kanceláří společně s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem favoritem voleb. Zda se do nich přihlásí i bývalý premiér Babiš, zatím není jisté. Své rozhodnutí chce oznámit v druhé polovině října.

Kromě Pavla patří mezi další potvrzené účastníky mimo jiné předseda odborářů Josef Středula, bývalá rektorka Danuše Nerudová, senátor Marek Hilšer nebo podnikatel Karel Janeček.

První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později. Přihlášku musí kandidáti podat nejpozději počátkem listopadu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články