Kyjev má plán, jak získat zpět kontrolu nad nelegálně anektovaným poloostrovem Krym. V rozhovoru pro britský web The Guardian to řekl vrchní velitel Ozbrojených sil Ukrajiny Oleksandr Syrskyj. „Je to reálné. Samozřejmě je to velké vojenské tajemství,“ dodal. Poloostrov Krym na severu Černého moře, kde žije převážně ruskojazyčné obyvatelstvo, anektovalo Rusko v březnu 2014.
„Uděláme vše pro to, abychom dosáhli mezinárodně uznávaných hranic z roku 1991. Musíme zvítězit, abychom osvobodili naše občany, kteří jsou na okupovaných územích a kteří trpí,“ pokračoval v rozhovoru pro The Guardian generál Oleksandr Syrskyj. Západní analytici věří, že pokud má Ukrajina vyhrát válku a porazit Rusko, stane se tak na Krymu, o kterém ruský prezident Vladimir Putin mluví jako o ruské „nepotopitelné letadlové lodi“.
K tomu však vede ještě dlouhá cesta. Syrskyj uznal, že Rusové mají mnohem lepší zdroje. Mají všeho více: tanků, bojových vozidel pěchoty, vojáků. Jejich původní stotisícová invazní síla se podle něj rozrostla na 520 tisíc mužů, přičemž cílem je, aby do konce roku 2024 čítala 690 tisíc mužů. „Pokud jde o vybavení, je poměr 1:2 nebo 1:3 v jejich prospěch,“ dodal na tajné vojenské základně na Ukrajině.
V prvním rozhovoru pro zahraniční médium od svého nástupu do funkce přiznal také, že situace je „velmi obtížná“. „Ruský agresor útočí na naše pozice z mnoha směrů,“ řekl s tím, že ruský postup ale lze zastavit. „Především to závisí na našich statečných vojácích, našich důstojnících,“ dodal.
Předchozí ruská vítězství označil za „taktická“, spíše než o „operační“ průlom jde podle něj o lokální zisky. „V zásadě nepřítel nedosáhl žádného významného pokroku,“ řekl. Dodal, že frontová linie je dlouhá 3 700 kilometrů. Aktivní boje probíhaly na „977 kilometrech“ – na dvakrát delší linii, než je hranice mezi Německem a Francií.
Ukrajinské síly na začátku loňského června zahájily dlouho očekávanou protiofenzivu na východě a jihu země. Protiofenziva ale dosud vedla k jen omezeným územním ziskům, a to i kvůli vybudovanému systému ruské obrany a podle Kyjeva zaostávající vojenské pomoci od západních zemí.
Tehdejší náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj, kterého Zelenskyj i kvůli situaci kolem protiofenzivy odvolal a kterého jmenoval velvyslancem v Británii, již loni napsal, že konflikt se nachází v patové situaci.
Nyní ale podle médií mají v bojích v této oblasti navrch ruské jednotky, což ale nelze nezávisle ověřit, a nedávno Rusko obnovilo pozemní ofenzivu na severu Charkovské oblasti a tím otevřelo novou frontu.
Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj předtím řekl, že situace na frontě se pro ukrajinské obránce zhoršuje, a přiznal „taktické úspěchy“ Ruska v několika sektorech. Ukrajinští armádní velitelé už týdny upozorňují na to, že jejich jednotky se potýkají s akutním nedostatkem zbraní a munice a že Rusko má několikanásobnou převahu co do počtu vojáků nasazených v boji.