Generální konzul ČR v Německu: Zvýšená opatrnost Čechů je na místě

Eric Drooker

Útoky v Mnichově a dalších německých městech opět ukázaly, že hrozba podobných odsouzeníhodných činů se může týkat i českých občanů. Na současnou situaci v Německu, bezpečnostní opatření a na doporučení pro naše obyvatele, kteří se chystají na cestu k našim západním sousedům, se Svobodné fórum zeptalo generálního konzula v Německu, dr.Milana Čoupka.

Pane generální konzule, jak se podle Vás po třech útocích, které země za posledních pár dní zažila, změnilo vnímání německých občanů ohledně možné teroristické hrozby?

Bezpochyby události minulých dnů varovaly občany Německa, že útoky na jejich zdraví a životy je mohou potkat kdykoliv a kdekoliv. Ale život v Mnichově a Bavorsku se pomalu vrací do normálních kolejí, jinak to ani nejde. Což se samozřejmě netýká těch, kteří útoky zažili zblízka, resp. byli jimi oni sami, či jejich okolí postiženi, neboť ti si ponesou traumatické zážitky jistě velmi dlouho.

Mají se bát čeští občané o svou bezpečnost? Radil byste například, aby v současnosti vynechali cestu do Německa? Blíží se například Oktoberfest, bude bezpečný?

Vynechat cestu do Německa není nutné, i když zvýšená opatrnost je jistě na místě. Příslušné policejní orgány, např. zde v Bavorsku, věnují po tragických událostech minulého týdne zajištění veřejné bezpečnosti maximální pozornost. Toto téma je také hlavním předmětem uzavřeného jednání bavorského kabinetu tento týden, bavorská vláda hodlá personálně posílit své policejní jednotky.

Otázka bezpečnosti Oktoberfestu je již nyní intenzivně diskutována, uvažuje se o kontrolách tašek či ruksaků při vstupu do areálu či dokonce o zákazu vstupu s takovými zavazadly. Mimořádnou událost při takovéto obrovské akci, kterou denně navštíví desítky či stovky tisíc lidí, zcela vyloučit nejde asi nikdy.

Jak může Konzulát našim občanům pomoci v momentě, jaký nastal v Mnichově? Obrací se Češi s žádostmi o informace?

Českým občanům je k dispozici nouzová linka konzulátu, kde můžeme poskytnout aktuální informace a doporučení. Linka byla využita např. minulý pátek večer a v noci. Kromě toho čeští občané registrovaní v systému DROZD MZV ČR obdrželi varovnou SMS přímo na svůj mobilní telefon.

Kancléřka Merkelová 20 hodin mlčela, ačkoliv byla země šokována útokem u Olympie. Máte nějaké indicie, proč tak udělala? A jak Vy vnímáte takovou reakci nejmocnější ženy světa, které je přisuzována zásadní role v migrační krizi?

K této otázce se mi jako cizímu diplomatovi v Německu nepřísluší vyjadřovat. Obecně však mohu říci, že moje zkušenost z Německa je taková, že příslušné státní autority se ke krizovým situacím vyjadřuji velmi rozvážně, po zjištění všech faktů, aby např. nějakým nepřesným či nepodloženým výrokem nevyvolali paniku nebo různé spekulace.

Neobáváte se, že tyto události přimějí radikály k nějaké akci, konkrétně třeba k útokům na muslimy?

Taková možnost se samozřejmě vyloučit nedá, ale to je téma pro německé bezpečnostní složky a instituce.

Jaký máte názor na manévry, které v Mnichově proběhly? Přeci jen 2300 policistů je velké množství.

Situace v Mnichově byla v pátek velmi nepřehledná, neboť nebylo jasné, zda jde o útok jednotlivce či organizované skupiny, mohlo jít třeba i o koordinovaný útok na několika místech. Mnichovská policie přijala od 18 do 24 hod. na 4600 telefonátů, jež musely být prověřeny, lidé např. hlásili z různých míst výstřely, ačkoliv šlo např. jen o hluk z nějaké soukromé oslavy či z výfuku auta. Ve  městě se objevily projevy paniky. Takže plné nasazení bezpečnostních sil (ale také např. personálu v nemocnicích) bylo pochopitelné.

Po pátečním útoku jste byl první, kdo vyslovil myšlenku, že útočník byl jeden, ačkoliv média spekulovala o dvou až třech. Měl jste nějaké bližší informace od policie, než které se dostaly na veřejnost?

Podle v pátek dostupných informací od místní policie byl počet útočníků uváděn od jednoho do tří, přičemž podle zpětného vyhodnocení policie vznikla informace o vyšším počtu pachatelů tím, že někteří lidé viděli v okolí útočníka další dva muže s pistolemi v rukou. Jak se pak ukázalo, jednalo se o dva zasahující policisty v civilu.

Je v Německu vidět zpřísněná ochrana občanů, například více policistů v ulicích nebo častější kontroly?

Ano, tady v Bavorsku je momentálně nasazeno do ochrany veřejnosti více policistů, zvýšená bezpečnostní opatření se dotkla např. i zahájení wagnerovského operního festivalu v Bayreuthu.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články