Generálové s námi zacházejí jako s masem, píší vojáci Putinovi. Jde jim o odměny a my tu umíráme, dodávají

Ilustrační foto (Mil.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ilustrační foto | FOTO: Mil.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Přesouvání ruských jednotek na ukrajinskou frontu se Vladimiru Putinovi často vymyká z rukou. Některé brigády jsou totiž cvičeny na boj v odlišném prostředí než v tom, do nějž jsou nasazeni proti Ukrajincům. Důkazem je incident, který se odehrál v obci Pavlivka a při němž přišli Rusové o 300 vojáků. Ti, kteří přežili, nyní obviňují ze smrti kamarádů své velitele.

Na boj v Arktidě se již několik let připravovala 40. námořní pěší brigáda. V rámci doplňování ruských jednotek na místech, kde jich byl především z důvodu ukrajinské protiofenzivy nedostatek, se však podle zprávy Forbesu vojáci museli přesunout do obce Pavlivka. 

()

Právě zde, zhruba 30 kilometrů od Doněcku, se však společně se 155. gardovou námořní pěší brigádou dostali do souboje s ukrajinskými bojovníky. Rusové při střetu přišli až o 300 vojáků – mrtvých, zraněných nebo nezvěstných.

Tento incident vyvolal ostrou reakci mezi příslušníky ruské námořní pěchoty. Ti v dopise Vladimiru Putinovi, který předali oblastnímu gubernátorovi v Primorsku Olegu Kožemjakovi, obvinili z masakru generály, kteří jsou podle jejich názoru nekompetentní. Vojáci také napsali, že je s nimi jednáno jako „s masem“, a trvají na tom, aby byl prezident s celou situací obeznámen.

„Opět jsme byli vrženi do nepochopitelného útoku generálů Muradova a Achmedova. Jde jen o to, aby Muradov mohl dostat od náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova prémie a slíbenou medaili Hrdina Ruska,“ stojí v dopisu.

„V důsledku ‚pečlivě naplánovaného‘ útoku těchto ‚velkých velitelů‘ jsme za čtyři dny ztratili asi 300 lidí, zabitých, zraněných a nezvěstných. Přišli jsme o 50 procent naší vojenské techniky, a to jen od naší brigády,“ zdůrazňují členové námořní pěchoty. Tvrdí také, že velitelé tají skutečné ztráty, protože se bojí, aby nebyli hnáni k odpovědnosti.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Útěk z bojiště

Někteří ruští vojáci stále doufají, že se na Ukrajině odehraje nějaký „vzestup“ Putinovy armády, ale mnohem více z nich pochopilo, jak se situace vyvíjí ve skutečnosti. Jak uvádí zářijová zpráva Generálního štábu ukrajinských sil, Charkovskou oblast opouštěly desítky ruských ozbrojenců, kteří se nehodlají dostat do střetu s místními bojovníky. Z obcí Borščova a Artemivka uprchlo už přes 150 ruských vojáků. Ti podle zprávy International Business Times k útěku použili i dva autobusy, nákladní auta a přes dvacet ukradených automobilů.

Podobná situace byla zaznamenána i u ruských vojáků okupujících město Svatove v Luhanské oblasti. Vojáci z oblasti uprchli ve čtyřech nákladních automobilech Kamaz, 20 obrněných automobilech Tiger a dvaceti vozidlech, ukradených místním obyvatelům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články