Generátor náhodných slov Babiš v debatě lídrů Ústeckého kraje dojel na to, že je Slovák z Průhonic

Andrej Babiš na autogramiádě v Poděbradech. (Veronika Kučíková / se svolením autorky)

Andrej Babiš na autogramiádě v Poděbradech. | FOTO: Veronika Kučíková / se svolením autorky

Předvolební debata krajských lídrů zaměřená na Ústecký kraj byla jednoznačně nejočekávanější ze všech 14 diskuzí. Jde především o střet Ivana Bartoše s Andrejem Babišem. A v tom byla debata skutečně zajímavá. Setkali se v ní Andrej Babiš, Ivan Bartoš a lídři ostatních stran a koalic, kteří v Ústeckém kraji skutečně žijí.

Bez dalších rozborů, debata měla jednoznačného poraženého. Byl jím Andrej Babiš. Bylo jasně vidět, že mu nestačí to, že v tomto kraji skoupil pár fabrik a některé zavřel, lidi vyhodil z práce. Při odpovědích na konkrétní témata byl tento generátor náhodných slov neurčitý, divákům sypal svoji naučenou mantru o vysokých důchodech, o miliardách tam a tam, o tom, jak všechno zařídil a zařídí a jak ošéfoval lithium a jeho těžbu na Cínovci.

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

Mimochodem, v posledním zmiňovaném tématu premiéra ostatní diskutující rozcupovali s jednoduchým argumentem. Kraj, který se dlouho, ale zdárně vyrovnává s následky těžby uhlí, chce Babiš zatížit novou těžbou, navíc v nejvyšších polohách Krušných hor.

Kromě jiného bylo zajímavé pozorovat proměnu Babiše. Na začátku působil unaveným, ospalým a utlumeným dojmem. Na konci, v poslední minutě pořadu, křičel jednu podpásovku za druhou. Vše samozřejmě mířil proti Bartošovi.

Právě Bartoš, ale například i zástupce ČSSD ukázali, že mají jasné argumenty a dokáží donekonečna několik frází opakujícího Babiše uzemnit a zastavit. Babiš jednoduše doplatil na to, že je Slovák z Průhonic. Problémy Ústeckého kraje zná jen díky těm, kteří ho na debatu připravovali, ale neprožívá je.

V tom je bohužel částečně i Ivan Bartoš, který sice diváky ujišťoval, že Ústecký kraj zná „od Děčína po Ústí“ (cca 25 minut autem, města vedle sebe), ale jako hlavní argument použil, že v Ústí nad Labem slavil narozeniny. A není to málo? zeptal by se asi nejeden obyvatel Varnsdorfu, Chomutova nebo Úštěku, které také patří do Ústeckého kraje.

Veselým zpestřením debaty byla bezesporu informace od pana premiéra, že prý se nechá očkovat 7. října. Tedy den před volbami. Po této informaci následovala otázka moderátora: „Je to náhoda, že se necháte očkovat den před volbami?“ Reakce Babiše: „To zase není fér, tahle otázka.“

A o tom to celé bylo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]