Geniální objev ruské senátorky. Práva činí lidi nesvobodnými a zákazy svobodnými

Jelena Mizulinová. (youtube)

Jelena Mizulinová. | FOTO: youtube

Senátorka Jelena Mizulinová, místopředsedkyně výboru pro ústavní legislativu, se vyslovila proti prý nadměrnému početu práv, která podle jejích slov omezují svobodu Rusů. Tuto pozoruhodnou myšlenku pronesla na fóru bezpečného internetu.

„Říká se, že poslanci všechno jenom zakazují, ale to je naprosto lživá myšlenka. Zákaz ve skutečnosti znamená, že člověk je svobodný, protože říká: toto je zakázané, ale všechno ostatní si můžete dělat, jak chcete. Co je to právo? To je největší nesvoboda. Mohu vám říci, že čím více práv u nás budeme mít, tím méně budeme svobodní, protože právo, na rozdíl od zákazu, je, když musíte jednat a to pouze způsobem, jaký je napsán v zákoně. To znamená, že musíte vyplnit papír, vzít ho někam, jít na soud – to je celá řada akcí a důsledkem je, že nejste svobodní. Abyste dospěl k nějakému výsledku, musíte toho hodně udělat. Není proto nutné k tomuhle směřovat,  k regulaci pouze právy. Čím více práv, tím více nesvobody.“

To je od senátorky skutečně strhující myšlenkový výkon, který nám otvírá úplně nové perspektivy pohledu na svět. Je pravda, že jsme už za minulého režimu často slyšeli větu Karla Marxe, že svoboda je poznaná nutnost. Na tom skutečně v jistém významu něco je. Přírodní zákony jsou nutnost.Když je poznáváme, usilujeme o možné a nemarníme čas zbytečným. Zjistili jsme třeba, že člověk může létat s tělesem těžším vzduchu, což naši svobodu může rozšířit. Nemůže vyrobit perpetuum mobile, takže není třeba ztrácet čas jeho vynalézáním a tískaný čas můžeme svobodně použít jinak.

Otázkou je, nakolik to platí pro společenské zákony, protože ty se nedají tak přesně formulovat a ověřovat a jestli to vůbec platí pro předdpisy, příkazy a zákazy vydávané státem. Když někdo vydá zákon o možnosti odpojit národní internet od světového, svobodu uživatelů to nezvýší, ale sníží, protože uživatel má méně možností, nebo žádné. Pokud je někdo natolik fanouškem své vlády, že se s tím ztotožní, může se ovšem i za takových poměrů cítit svobodný. Cítit se svobodný a být svobodný jsou ale odlišné věci.

Jelena Mizulinová je autorkou řady pozoruhodných návrhů, kterými už normálním Rusům trochu leze na nervy. Nemůžeme jí ale upřít talent vyložit naprostý nesmysl tak, že to zní skoro učeně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner