Gestapo a NKVD spolupracovaly na deportacích Poláků na Sibiř

Když chlapci z Rudé armády a Wehrmachtu společně porazili Polsko, je čas na cigaretku. (repro: wangfolyo.blogspot.com)

Když chlapci z Rudé armády a Wehrmachtu společně porazili Polsko, je čas na cigaretku. | FOTO: repro: wangfolyo.blogspot.com

Nacistické Německo a Sovětský svaz se na postupu vůči Polsku domlouvaly. Připomněl to politolog a ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj v pořadu Události, komentáře ČT v souvislosti s deportacemi obyvatel tehdejšího východního Polska do Sovětského svazu. Ty začaly před osmdesáti lety.

Podle dohody v rámci Paktu Ribbentrop-Molotov si Hitlerovo Německo a Stalinův SSSR rozdělily Polsko, do které vojensky obě země každá z jedné strany vpadly. Z území okupovaného SSSR byli na Sibiř odvezeni zaměstnanci polských civilních a vojenských úřadů. Celkem to bylo až čtyři sta tisíc lidí. Mnoho lidí kvůli hrozným podmínkám nepřežilo ani cestu. V letech 1939 až 1941 se na provedení akce radily NKVD a gestapo.

„Jedněm i druhým šlo o totéž, to znamená uříznout společnosti hlavu. Zbavit ji elit, zbavit ji vůdčích elementů, což znamenalo různé věci. Znamenalo to jak univerzitní profesory, ale ve venkovských oblastech to mohlo znamenat i lesníky, hajné a tak podobně,“ vysvětluje důvody těchto přesunů Maciej Ruczaj.

Připomínání Paktu Ribbentrop-Molotov je Kremlu nepříjemné, protože se snaží „harmonizovat“ ruské dějiny, aby se tam jako slavná kapitola vešlo téměř všechno. Prezident Vladimir Putin tak občas připomene zločiny stalinismu, ale vynechat z dějin postavu Stalina, který tam byl tři desetiletí významným mužem, většinu času diktátorem, je přece jen komplikované. Má se to tedy překrýt tím, že velel velkému vítězství. Pak je ale třeba potlačit zmínky o tom, jak spolupracoval s Hitlerem a dodával mu až do roku 1941 strategicky významné suroviny, zatímco Britové bojovali s nacisty o přežití. K odvádění pozornosti slouží třeba připomínka, že Polsko mělo také smlouvu s Německem. Jenže ono není známo, že by si Polsko s Hitlerem porcovalo Sovětský svaz.

Jak připomíná web 1sn.ru, polský premiér Mateusz Morawiecki loni v prosinci obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z úmyslného zkreslování skutečností souvisejících s druhou světovou válkou.

„Pakt Molotov-Ribbentrop nebyl jen smlouvou o neútočení. Jednalo se o politické a vojenské spojenectví,“ řekl Morawiecki. Politik tak reagoval na Putinova slova, že SSSR podepsal takovou smlouvu o neagresi až jako poslední země.

„Považuji slova prezidenta Putina za pokus o zakrytí existujících problémů. Ruský vůdce velmi dobře ví, že jeho obvinění nemají nic společného s realitou,  že v Polsku nejsou ani památníky Hitlera, ani památníky Stalina,“ říká text zveřejněný Morawieckého úřadem. Premiér také sdělil, že k takovým urážkám Polska se v Moskvě obvykle uchylují, když tamní úřady zažívají mezinárodní tlak související s jednáním Ruska.

S tím, jak se blíží květnové výročí vítězství nad nacismem, se ale bude ruská propaganda spíše stupňovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]