Máme polovinu května a to znamená, že Generální inspekce bezpečnostních sborů měla uzavřít možné pochybení pražských kriminalistů, kteří se před dvěma lety nedostatečně zabývaly případem údajného únosu Andreje Babiše mladšího na Krym. Junior tehdy policii písemně kontaktoval s tím, že byl unesen, ale když pak policie dostala jeho fotografii s aktuálním vydáním novin, nic dál nezkoumala. Záležitost se teď zase odkládá.

„Vyvstala potřeba doplnit prověřování ještě o další úkony trestního řízení, což je zcela standardní situace. Časový předpoklad je červen nebo červenec,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz Ondřej Šťastný z Městského státního zastupitelství v Praze.

Proč se nedaří postupovat, není jasné. Na dotaz, zda je problém v tom, že se nepovedlo získat výpověď Babišova syna, státní zástupce jen řekl: „Rozebírat jednotlivé úkony trestního řízení nemůžeme.“ Bez výpovědi se ale sotva zjistí, zda byl Babiš ml. někam zavlečen a jestli policisté selhali. (Selhat mohli i v případě, kdyby se synovi nic nestalo, protože stejně měli věc prověřit.)

Dozorující státní zástupce Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 říká, že žádný posun není: „Čekáme na postup švýcarské strany. Podali jsme žádost o právní pomoc v podobě výslechu dotčené osoby a čekáme, až úkony, o které jsme žádali, budou ze strany Švýcarska realizovány.“ Švýcaři ovšem nemají povinnost vyjít naší policii vstříc.

Jak je na tom Babiš ml. dnes se zdravím (premiér Babiš vyhlašoval, že syn má schizofrenii), nevíme, existuje pouze prohlášení jeho obhájce Petra Topinky, který na konci minulého roku sdělil, že je junior v ambulantní péči ženevské nemocnice, a totéž říká i dnes: „Je v péči tamních lékařů. Že by byl úplně bezmocný, to není. Ale má vážné problémy.“

Česká policie je tak na tom vlastně podobně, dokonce ještě hůř. Má taky problém a ještě navíc zjevně bezmocná je.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora