Girkin vzkázal Medveděvovi, ať neuráží nepřátele, kteří jsou chytřejší než on

Dmitrij Medveděv (ČTK)

Dmitrij Medveděv | FOTO: ČTK

Exprezident Dmitrij Medveděv okomentoval na sociální síti Telegram schůzku amerického prezidenta Bidena a japonského premiéra Kišidy. Ti společně prohlásili, že případné použití jaderných zbraní Ruskem na Ukrajině by bylo nepřátelským činem proti celému lidstvu, pro který neexistuje žádné ospravedlnění.

Medveděv dal najevo údiv a rozhořčení.

„To je tak obludná ostuda, že se k paranoie ohledně jaderných plánů našeho národa ani nebudu vyjadřovat. Přemýšlejte o tom. Šéf japonské vlády v ponižující extázi věrnosti plácá nesmysly o Rusku a zrazuje památku statisíců Japonců, kteří uhořeli v jaderných požárech Hirošimy a Nagasaki. A Kišidovi je úplně jedno, že jedinou zemí, která plně použila jaderné zbraně, byly USA. A jedinou obětí byla jeho vlastní vlast. Měl to připomenout americkému prezidentovi a požadovat pokání za tento válečný čin, který vedení USA nikdy neučinilo. Ale ne, Kišida je jen služebníkem Američanů. A služebnictvo nemůže mít odvahu,“ píše bývalý prezident a premiér.

„Člověku je Japonců líto. Koneckonců takovou hanbu lze smýt jedině tím, že po návratu spáchá seppuku, a to přímo na zasedání vlády. Ačkoli koncept cti není této generaci japonských vazalů vlastní,“ dodal ještě nakonec.

Igor Girkin, bývalý vojenský velitel takzvané Doněcké lidové republiky, který dlouhodobě kritizuje neschopnost ruského politického a vojenského vedení, na Medveděvův příspěvek odpověděl.

„Nevím, zda Kišida spáchá rituální sebevraždu (myslím, že ne), ale osobně bych byl raději, kdyby se náš bývalý prezident/předseda vlády Dimitrij Anatoljevič udusil vlastním jazykem. Protože jeho nekonečné šaškovské výroky jsou už dlouho otravné. Může samozřejmě převzít štafetu po zesnulém Žirikovi (přezdívka Vladimira Žirinovského, šéfa ke Kremlu loajální Liberálně-demokratické strany, pozn. red.), ale měl by se raději jen tiše napít a neurážet své nepřátele, byť jsou to lidé mnohem chytřejší, profesionálnější a serióznější než on. Protože války pominou, ale urážky tohoto druhu zůstávají v národní (i osobní) paměti,“

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Igor Girkin zjevně činí narážky na pověsti kolující v Rusku, že Medveděv propadl alkoholu a silnými výrazy se snaží upoutat na sebe pozornost a nějakým způsobem se opět dostat do ruské politiky. Od odvolání z funkce premiéra Vladimirem Putinem nezastává žádný skutečně významný post.