Girkin: Zadržený militant velel během zkázy MH17 protivzdušné obraně

Bývalý hlavní pomocník Kremlu na Ukrajině Igor Girkin  (Quemado institute)

Bývalý hlavní pomocník Kremlu na Ukrajině Igor Girkin | FOTO: Quemado institute

Ruský ozbrojenec Igor Girkin potvrdil, že militant dopadený ukrajinskou tajnou službou (SBU), byl velitelem protivzdušné obrany na Ruskem okupovaném území Ukrajiny během zkázy letadla z linky MH17.

Girkin, který vystupoval jako „ministr obrany“ okupovaného území, jež propaganda ozbrojenců označuje jako Doněckou lidovou republiku, potvrdil, že Volodymyr Cemach zadržený příslušníky SBU v bytě ve městě Snižné, byl v červenci a srpnu 2014 „velitelem protivzdušné obrany“ ruských a prokremelských militantů na Ukrajině. Napsal to server UAWire.org.

Cemach, přezdívaný „Borisovič“, velel právě „protivzdušné obraně“ okupovaného města Snižné, u něhož se Boeing 777 Malajsijských aerolinií zřítil poté, kdy jej zasáhla ruská střela BUK.

Cemach předtím velel obsluze protivzdušných kanonů v Semenovce a – jak napsal Girkin na síti Vkontakte – „vedl si skvěle“. Girkin však zároveň prohlašuje, že Cemach ani jiní ozbrojenci z jeho tábora za sestřelení letadla MH17 nemohou. Cemachova dcera dříve tvrdila, že její o tec byl jmenovaný „šéfem protivzdušné obrany“ až v říjnu 2014.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]