Pozice Ruska v zahraniční politice je racionální a předvídatelná, v kontrastu se slabostí Západu, řekl v sobotu před představiteli maďarské menšiny v Rumunsku maďarský premiér Viktor Orbán. Globální moc se podle něho přesunuje od iracionálního Západu do Asie a do Ruska.
„V příštích desítkách let, možná staletích, bude Asie dominantním centrem světa,“ řekl Orbán podle agentury Reuters. V této souvislosti zmínil Čínu, Indii, Pákistán a Indonésii. „A my na Západě jsme do tohoto bloku zatlačili i Rusko,“ uvedl také. Rusko podle něho ukázalo ekonomickou flexibilitu tím, jak se dokázalo přizpůsobit sankcím, které na něj uvalil Západ po anexi ukrajinského Krymu v roce 2014.
Maďarský premiér, jenž vystupuje jako obhájce tradičních hodnot a jehož vláda v minulých letech přijala různá opatření namířená proti komunitě LGBT+, také o Rusku řekl, že v mnoha částech světa získalo váhu díky tomu, že omezilo práva této skupiny. „Z ruské ‚měkké síly‘ na mezinárodní scéně nejvíce působí jeho odpor vůči LGBT+,“ uvedl Orbán.
Maďarsko v tomto půlroce předsedá Evropské unii. Jeho vláda ale na rozdíl od téměř všech dalších zemí EU udržuje dobré vztahy s Moskvou navzdory ruské invazi na Ukrajinu a je vstřícná vůči Číně. Vlnu nevole vyvolala začátkem tohoto měsíce Orbánova předem neohlášená cesta do Kyjeva, Moskvy a Pekingu, kde podle svých slov usiloval o nalezení řešení, které by umožnilo ukončit válku na Ukrajině. Orbán v této souvislosti mluvil o „mírové misi“.
Podle agentury AP řekl Orbán, že evropská politika se zhroutila a že Evropa dnes nedělá nic jiného, než že bezvýhradně následuje politiku amerických demokratů, i když ji to poškozuje. O Polsku řekl, že se z něj stal „prvotřídní opěrný bod Spojených států v Evropě“.
Podle Orbána se Ukrajina nikdy nestane členem EU ani Severoatlantické aliance, protože „my Evropané na to nemáme dost peněz“. EU by se měla vzdát své identity jako politický projekt a stát se ekonomickým a obranným projektem, míní Orbán.
Agentura AP poznamenala, že Orbán tradičně využívá vystoupení na letní akci maďarské menšiny v rumunském Sedmihradsku k tomu, aby naznačil, jakým ideologickým směrem se bude ubírat jeho národněkonzervativní vláda, a k tomu, aby se vysmíval politice EU. V roce 2014 v tomto projevu poprvé mluvil o svém záměru vybudovat v Maďarsku „iliberální stát“ a předloni tento odpůrce migrace mluvil o tom, že „nechceme být míšenci smíšenými s ‚Neevropany‘“. V sobotu o migraci řekl, že není odpovědí na maďarskou stárnoucí společnost.