Gott státní pohřeb mít nebude. Babiš ho zrušil, důvody neuvedl

ČTK

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Očekávaný státní pohřeb zesnulého Karla Gotta se konat nebude. Podle čtvrtečního vyjádření Andreje Babiše půjde pouze o pohřeb se státními poctami. Radikálně se tak změnil názor, který ve středu razila a odhlasovala vláda.

„Mohu jen říct, že to nebude klasický státní pohřeb, jak jsme od revoluce měli jen jeden, ale bude to spíš pohřeb se státní poctou. Bude to trochu něco jiného,” řekl Babiš na tiskové konferenci ve vinohradské fakultní nemocnici. 

Premiér nejdříve neuvedl žádné podrobnosti. „Budu se snažit, abychom odpoledne sdělili datum konání pohřbu a místo, kde by došlo k tomu, aby mohli občané vzdát hold jeho památce, a ještě jedno místo, kde bude oficiální rozlučka,” řekl Babiš. Později se vyjádřila Ivana Gottová. „Veřejnost bude moci přijít uctít památku mého muže v pátek 11. 10. od 8:00–22:00 hodin do Paláce Žofín na Slovanském ostrově. V souladu s vůlí mého manžela a po předchozím jednání s Arcibiskupstvím pražským se bude konat zádušní mše a bude ji sloužit kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský. Tato se uskuteční pro pozvané hosty v sobotu 12. 10. od 11:00 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě,“ uvedla vdova po zpěvákovi na jeho oficiální webové stránce.

Z počátku jasné ani to, zda bude státní smutek, který měl být vyhlášen na stejný den jako státní pohřeb. Nakonec se ovšem potvrdilo, že změna typu pohřbu toto nezmění.

Původně zamýšlený státní pohřeb mnozí kritizovali a upozorňovali na fakt, že taková čest by měla zůstat vyhrazena pouze pro významné státníky. Posledním, kdo měl státní pohřeb, byl Václav Havel. O pohřbu se státními poctami hovořil jako o vhodnější alternativě například bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt.

Babišova změna názoru je velmi zvláštní, protože to byl právě on, kdo jako první prezentoval nápad, aby byl Gottovi vypraven státní pohřeb. Zřejmě tak premiér nakonec podlehl tlaku té části veřejnosti, která jeho rozhodnutí kritizovala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner