Gottománie byla mediálně přemrštěná. Proč média shazují demonstrace a pohřeb Gotta nadsazují?

Rozloučení s Karlem Gotttem bylo důstojné. Gott patřil k našemu životu a je jasné, že okamžik jeho odchodu je vážnou věcí pro mnoho Čechů. Na druhou stranu je ale divné, proč česká masová média zatížila veřejný prostor tak obrovskou a nekritickou mírou adorace.  Kromě toho, že tato adorace přes veškerá pozitiva neodpovídá faktickému přínosu Gottovy osobnosti, tak to navíc zjevně ani neodpovídalo poptávce publika.

Pavel Hofman

Premiér Babiš se na sociálních sítích dojal nad tím, že památku Karla Gotta přišlo uctít skoro 50 tisíc lidí. Přitom předtím sám předpovídal, že jich bude 300 tisíc. A slyšeli jsme i odhady ohledně půl milionu příznivců, kteří měli dorazit do Prahy. Čekali jsme dopravní kalamitu. Nic takového se ale nedělo a nakonec bylo hlavní město průjezdné jako málokdy jindy.

To ale není žádná Gottova prohra. Je to jen obraz reálné situace. Pravda je prostě taková, že se Češi chovali normálně. Je zcela správné, že měli Gottovi příznivci možnost se s ním důstojně rozloučit. Ale ta ohromná mediální bublina splaskla. Těch 50 tisíc lidí na pohřbu je jistě hodně. Ale vzhledem k tomu, jaký cirkus naše média předvedla, je to spíše docela málo.

Nebyl by tu žádný důvod počítat lidi ve smuteční frontě na mostě Legií. Jenže tu ale zároveň musíme pořád poslouchat lži, že o Václava Havla byl ve chvíli jeho odchodu menší zájem než o Karla Gotta. Jednak to není pravda a jednak tyto dva pohřby nesnesou žádné srovnání.

Tou hlavní lží, na kterou jsou ale nastavena naše masová média, je záměrné umenšování počtu lidí na demonstracích proti Babišovi a Zemanovi. Naše média považují za velice důležité trvat na tom, že na letenskou pláň přišlo při červnové demonstraci protestovat proti premiérovi „jen“ 250 tisíc lidí. Přitom z Listopadu 1989 máme zafixováno, že plná Letná znamená milion účastníků. Nejpravděpodobnější ale je, že počet demonstrantů v roce 1989 byl vzhledem k tehdejší euforii poněkud nadsazený, zatímco červnová demonstrace je záměrně podhodnocovaná. Podobně nemohla média říct, že plné Václavské náměstí je asi 120 tisíc lidí. Poslouchali jsme, že na Václavském náměstí protestovalo asi tak 80 tisíc lidí. Proč média shazují demonstrace, a pohřeb Gotta nadsazují? To je opravdu záhada.

Počty lidí na demonstracích a pohřbech nejsou přitom tak podstatné jako ta podivná a pokřivená mentalita šéfredaktorů a editorů zejména televizního zpravodajství. Odchodu populárního zpěváka je třeba využít a spustit na obrazovkách nekonečný proud kýče a prázdných řečí, zatímco závažnou společenskou debatu o praktikách držitelů moci je třeba potlačit a shodit.

Tohle nesouvisí s Karlem Gottem. To je obraz lidí, kteří vládnou českým televizním obrazovkám.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner