Gottwald, Gottwald byl špatný kněz aneb Které písně Pražského výběru zazní na koncertu 30 let bez okupantů

Pražský výběr Symphony (archiv)

Pražský výběr Symphony | FOTO: archiv

Již ve středu 18. srpna proběhne koncert 30 let bez okupantů, na kterém oslavíme výročí odchodu sovětské armády, pošleme vzkaz Vladimiru Putinovi a také pokřtíme Týdeník FORUM. Lístky na koncert zakoupíte ZDE. Nyní přinášíme příběhy několika písní, které na koncertě také zazní.

Václavák

Viléma Čoka uloupili Kocáb s Pavlíčkem skupině Zikkurat: hezky se o tom vypráví například v seriálu Bigbít. Ze svého předchozího působiště si Čok přinesl i tuto píseň, která ovšem zněla hodně jinak a její stopáž byla více než trojnásobná.

Straka v hrsti

Jeden z největších mýtů spojených s Pražským výběrem je spojený právě s písní, která dala název – byť neoficiální, na obalu není nikde zmíněn – jejich prvnímu albu. Jeho podstatou bylo sdělení (různě variované) „ta deska je zakázaná, protože tam Kocáb zpívá ‚Gottwald, Gottwald byl špatný kněz‘. Lidská fantazie je bezbřehá a sluch chce být klamán: zpívá se tam ‚sedí ptáček a toká tu‘, jenže pozpátku. Zkuste si to. 

Bangabasava

Jiří Tomek byl nejdřív zpěvák skupin Exit a Yatchmen, za jazzrockové éry se vyprofiloval jako prominentní perkusista a hráč na conga. Byl v první sestavě rockového Pražského výběru, na album Straka v hrsti se ale otiskl jen nesrozumitelnou promluvou na konci písničky. Co tam říká? O tom existovalo mnoho teorií, ve skutečnosti „You know me, I’m A Faster Shooter, American Gringo, you know me?“

Chvastoun

Grand finale koncertů obnoveného Výběru po roce 1986: ještě před ním ji, ale v jiné verzi, hráli Pavlíčkovi Stromboli. Oblíbený verš „rotující kedluben / upadl mi na buben“ dodal Klaudius Kryšpín, který ve ‚starém Výběru s novým obsahem‘ nahradil Jiřího Hrubeše. Slogan „my jsme hráli na cimbály / všechny myši tancovaly“ Kocáb pochytil od režiséra Jiřího Krejčíka, který ho znal z nějaké dětské písničky.

Pražákům je hej

Písnička, kterou jste mohli slyšet v televizi a rádiu i v době, kdy měl Pražský výběr stopku. Pamětníci si možná vzpomenou na pořad Hitšaráda, kde k ní byl natočený klip s Františkem Ringo Čechem v hlavní roli, kterak vodí po Praze kozu, aby nakonec skončil u cedule s nápisem PRAHA. Čech byl též autorem textu, který se v původní verzi lišil – kompozice se jmenovala Protrhla se hráz u rybníka.

Olda je přítel můj

Další písnička, která měla jiný text než ten, který vyšel na prvním singlu Pražského výběru. Jmenovala se Nafta nad zlato.

Dále zazní skladby: 

Mejdan, Tajtrló, Smolař, Melem nemelem, Ženatej, Zubatá, Mackie Messer, Stín, Snaživec, Venda s Vandou, Reminiscence, Aeroplán.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]