Gottwald, Gottwald byl špatný kněz aneb Které písně Pražského výběru zazní na koncertu 30 let bez okupantů

Eric Drooker

Již ve středu 18. srpna proběhne koncert 30 let bez okupantů, na kterém oslavíme výročí odchodu sovětské armády, pošleme vzkaz Vladimiru Putinovi a také pokřtíme Týdeník FORUM. Lístky na koncert zakoupíte ZDE. Nyní přinášíme příběhy několika písní, které na koncertě také zazní.

Václavák

Viléma Čoka uloupili Kocáb s Pavlíčkem skupině Zikkurat: hezky se o tom vypráví například v seriálu Bigbít. Ze svého předchozího působiště si Čok přinesl i tuto píseň, která ovšem zněla hodně jinak a její stopáž byla více než trojnásobná.

Straka v hrsti

Jeden z největších mýtů spojených s Pražským výběrem je spojený právě s písní, která dala název – byť neoficiální, na obalu není nikde zmíněn – jejich prvnímu albu. Jeho podstatou bylo sdělení (různě variované) „ta deska je zakázaná, protože tam Kocáb zpívá ‚Gottwald, Gottwald byl špatný kněz‘. Lidská fantazie je bezbřehá a sluch chce být klamán: zpívá se tam ‚sedí ptáček a toká tu‘, jenže pozpátku. Zkuste si to. 

Bangabasava

Jiří Tomek byl nejdřív zpěvák skupin Exit a Yatchmen, za jazzrockové éry se vyprofiloval jako prominentní perkusista a hráč na conga. Byl v první sestavě rockového Pražského výběru, na album Straka v hrsti se ale otiskl jen nesrozumitelnou promluvou na konci písničky. Co tam říká? O tom existovalo mnoho teorií, ve skutečnosti „You know me, I’m A Faster Shooter, American Gringo, you know me?“

Chvastoun

Grand finale koncertů obnoveného Výběru po roce 1986: ještě před ním ji, ale v jiné verzi, hráli Pavlíčkovi Stromboli. Oblíbený verš „rotující kedluben / upadl mi na buben“ dodal Klaudius Kryšpín, který ve ‚starém Výběru s novým obsahem‘ nahradil Jiřího Hrubeše. Slogan „my jsme hráli na cimbály / všechny myši tancovaly“ Kocáb pochytil od režiséra Jiřího Krejčíka, který ho znal z nějaké dětské písničky.

Pražákům je hej

Písnička, kterou jste mohli slyšet v televizi a rádiu i v době, kdy měl Pražský výběr stopku. Pamětníci si možná vzpomenou na pořad Hitšaráda, kde k ní byl natočený klip s Františkem Ringo Čechem v hlavní roli, kterak vodí po Praze kozu, aby nakonec skončil u cedule s nápisem PRAHA. Čech byl též autorem textu, který se v původní verzi lišil – kompozice se jmenovala Protrhla se hráz u rybníka.

Olda je přítel můj

Další písnička, která měla jiný text než ten, který vyšel na prvním singlu Pražského výběru. Jmenovala se Nafta nad zlato.

Dále zazní skladby: 

Mejdan, Tajtrló, Smolař, Melem nemelem, Ženatej, Zubatá, Mackie Messer, Stín, Snaživec, Venda s Vandou, Reminiscence, Aeroplán.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]