Greta lže. Nikdo jí její dětství nevzal. Měla by vyrazit do Číny

repro video Reuters

Greta Thunberg. | FOTO: repro video Reuters

Svět se rozdělil na ty, co milují šestnáctiletou švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou a věří v její poselství, a na ty, co ji nemají rádi. Každopádně se jí ovšem podařilo, že se nelze jejímu tématu vyhnout.

Základní sdělení Grety Thunbergové je jasné a srozumitelné: Musíme okamžitě šlápnout na brzdu a zastavit ekonomický růst, protože ničí životní prostředí. „Moje poselství je pro všechny politiky stejné: Poslouchejte vědu a jednejte podle vědy,“ říká Greta. A pak se rozpláče, že jí politici vzali její dětství.

Všichni vidíme, že je to geniální komunikační fenomén. Rozumný člověk ale nemůže přijmout tuto neuvěřitelně drzou formu, kterou nás Greta zachraňuje. Poprvé se stalo, že český premiér Andrej Babiš, při veškeré nestoudnosti svého celoživotního estébáckého provozu, řekl na mezinárodním fóru racionální sdělení. Babiš se ohledně poselství slečny Grety vymezil vůči její hysterické formě a měl v tom prostě pravdu.

Greta lže. Nikdo jí nevzal její dětství. Tyto mediální hry pro připoutání pozornosti je třeba odmítnout. Jiné téma je ale to, zda obsah sdělení slečny Grety sedí. Zda má Greta pravdu, že je naše životní prostředí na hranici kolapsu. To je téma, které je třeba brát na sto procent vážně. Racionální postoj je zřejmý. Bez ohledu na tu nehoráznost a drzost, kterou Greta ve své komunikaci provozuje, je správné řešit na mezinárodní úrovni otázku životního prostředí. Přínos Grety je zcela jistě v tom, že její téma nelze pominout.

Kdybychom vzali Gretu ve všem vážně a zavedli odpovídající politický systém, tak by šlo o likvidaci svobody a zavedení zeleného komunismu. Byl by to svět, v němž bychom se museli všichni chovat tak ekologicky, že už by nemělo smysl v tomto světě žít. Křesťanský horizont byl zaměřený na nebe po životě. Byl to geniální koncept v tom smyslu, že nezasahoval do aktuálního řádu věcí. Každý koncept, který chce definitivně vyřešit naši pozemskou existenci se spasitelským cílem, je nebezpečný a skrývá v sobě zárodky totality. Greta vyrostla z protestantské touhy zlepšit a zachránit svět. Princip spasení má ohromnou energii, ale reálný stav našich problémů je často jinde, než říkají proroci.

Chránit životní prostředí je jistě vždycky správné. Greta Negreta. Jenže tím hlavním znečišťovatelem naší planety je především poslední velká komunistická země – Čínská lidová republika. Její uhelné elektrárny, její kontejnerové lodě a její továrny s otrockou prací. Poselství slečny Grety by nám moc pomohlo, kdyby mířila tím směrem, kde je opravdu jádro problému. Politici demokratických zemí jsou snadnou obětí a snadným cílem její hysterické vzpoury.  Její nadávání politikům, kteří vzešli ze svobodných voleb, je nehorázné. Nikdo z nich jí její dětství totiž nevzal.

Proč ale Greta nejezdí nadávat diktátorům a autoritářům? A přitom právě tam vzniká náš problém s klimatem. Čína ničí životní prostředí tohoto světa, ale Greta tam nejezdí.

Greta by měla vyrazit do Pekingu. Má tam spoustu práce.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner