“Greta potřebuje léčbu. Chlíbek, Smékal a Kubek si brousí nožíky.” S Václavem Klausů už je to holt těžký

Bývalý prezident Václav Klaus (ČTK)

Bývalý prezident Václav Klaus | FOTO: ČTK

Obětoval jsem se za vás a zhlédl aktuální díl pořadu Pane prezidente na internetové televizi XTV. V něm ostrý, nekompromisní a nic v diskusi nepromíjející moderátor Luboš Xaver Veselý klade vstřícné dotazy exprezidentu Václavu Klausovi. V posledním dílu pořadu padaly takové intelektuální perly, že lze konstatovat: Pan exprezident se již bohužel netěší úplné duševní svěžesti.

Premiéru měl tento díl na youtube v sobotu 6. srpna a jmenuje se „Sektorová daň připomíná přístup komunistů k ekonomice po roce 1948“. V tuto chvíli má přes 80 000 zhlédnutí. Ale přibudou.

(Týdeník FORUM)

To dítě potřebuje léčbu!

Moderátor začal mluvit o požáru v Hřensku. „Jistě vás napadlo, jestli náhodou ten požár, který nebylo možné zvládnout mnoho dnů, jestli na tom globálním oteplování opravdu něco není, jestli Greta nakonec neměla pravdu,“ prohlásil Xaver Veselý.

„Nevím, jak začít, ale Greta pravdu nemá. Greta je nástroj v rukou zlých manipulátorů světa a lidského myšlení. Takže Gretu opravdu vynechme. To je nebohé dítě, které by mělo být léčeno. Nesnáším, když někdo diskutuje o tom, že požár v Hřensku způsobilo sucho a vedro, a tím globální oteplování. To je přece naprostý nesmysl. Únik od zodpovědnosti našich ministrů životního prostředí a zemědělství, vlastníků lesů, těch, kteří vymysleli národní parky a dali jim taková podivná omezení a úkoly. Ten požár byl vynucený našimi vlastními hloupostmi a s vedrem nemá fakt nic společného,“ děl Klaus.

Zástupce velitele dobrovolných hasičů z Hřenska Jakub Bejšovec to však nedávno viděl jinak. „Oheň se dál šířil i vzduchem, jelikož tu byly úplně vyprahlý, suchý stromy, v podstatě sirky zapíchaný v zemi. Stačilo málo, aby se zažehla nějaká ‘sušenka’ v koruně stromu, a už se to po větru extrémně rychle rozšířilo dál na východ,“ popsal před pár dny webu Aktuálně.cz.

A k dítěti, co potřebuje léčbu. Skutečně si pan prezident Klaus myslí, že devatenáctiletá žena je dítě?

Brousí nože na hrdla panen

Když se pak stočí řeč k pandemii, říká pan exprezident, že čte nové a nové studie, které jednoznačně říkají, že roušky nehrály vůbec žádnou roli při šíření covidu. Na jednom z nejrespektovanějších serverů Pnas.org, který zveřejňuje lékařské vědecké publikace, se však v článku s názvem Přehled důkazů k rouškám a covidu-19 dočteme, že nejúčinnější pro omezení šíření viru je nošení roušek na veřejnosti.

Následně se moderátor zeptá, jestli má v té souvislosti Klaus nějaké obavy. „Všichni po nás budou šlapat,“ odpovídá Václav Klaus. „Všichni ti Chlíbkové, Smékalové jsou natěšení a brousí si nožíky, aby na nás…“ „A Kubek?“ vstoupí mu do řeči moderátor. „Kubek určitě! To je toho prototyp!“ reaguje exprezident.

Příznivci Andreje Babiše (Jenny Nowak / FORUM 24)

Může to vyznívat úsměvně. Tak velká legrace to ale není, když exprezident v pořadu obviní elitní lékaře, že si brousí nožíky, aby škodili lidu. „Václav Klaus je v podstatě stárnoucí chudák, který nedokáže žít bez mediální pozornosti. A proto, aby si ji udržel, je ochotný vykřikovat stále větší nesmysly a nehoráznosti. Doba, kdy Klaus mohl vážným způsobem škodit této zemi a lidem, je však již naštěstí za námi. I když se snaží pokračovat, tak dnes již převažuje soucit vzbuzující trapnost. Je smutné ten jeho mentální sešup sledovat,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Stařecké vrtůšky zasluhují pochopení

Nejsem klinický psycholog. Nemůžu proto panu exprezidentovi nějak radit ve věci udržování kognitivní svěžesti. Musí se obrátit na specialistu, možná nejlépe gerontologa. Ale ve věci sociální komunikace o jeho současném kognitivním výkonu se cítím kompetentní poradit, jak to co nejcitlivěji formulovat: S dědečkem Klausů už je to holt těžký.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články