Grospič se omluvil. Mám úctu k obětem srpna 1968, obrátil komunista

ČTK

Předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředseda strany Stanislav Grospič | FOTO: ČTK

Místopředseda KSČM Stanislav Grospič se dnes omluvil za svá říjnová vyjádření. V Českém rozhlasu tehdy prohlásil, že invaze sovětských vojsk 21. 8. 1968 nebyla okupací a mrtví byli pouze obětí dopravních nehod. Zatímco se strana odmítla od výroků distancovat, opozice se bouřila a požadovala omluvu. 

To komunista dlouho odmítal. Nyní obrátil s tvrzením, že se ale jednalo pouze o nešťastné vyjádření: „Nikdy bych si nedovolil znevážit a hanobit jakékoliv poškození lidského zdraví či ztráty lidského života. Nikdy jsem se k takovým myšlenkám nesnížil. Jsou pro mě osobně nepřijatelné a cizí. Nebylo tak myšleno ani moje nešťastné vyjádření,“ sdělil v úterý novinářům a dodal, že chová hlubokou úctu i k obětem srpnových událostí roku 1968.

„Mnohokrát jsem se vyjádřil, že byl vstup vojsk smutný, tragický a poškodil naši společnost a zanechal v ní hluboké rány. Mrzí mě, jak byla má slova vnímána a šířena některými sdělovacími prostředky a velice se za ně omlouvám,“ uvedl na tiskové konferenci.

Značná úleva nyní panuje zejména u opozice. „Velmi to vítám i jako člen mandátového a imunitního výboru, kterého je pan Grospič předsedou. Tento výbor se totiž zabývá velmi osobními věcmi… Za jeho slova bych si ho musel přestat vážit, takže jsem za omluvu rád, snad se posune i ve svých názorech a bude důvěryhodnějším předsedou,“ reagoval poslanec Petr Gazdík (STAN).

Mezi dalšími i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Výroky byly natolik nehorázné, že je dobře, že v sobě našel tolik cti a omluvil se. Nic to ovšem nemění na tom, že KSČM je stále strana, kde mají stalinisté svůj prostor. Ještě se úplně neoprostili od své minulosti,“ uvedl europoslanec.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner