Guvernérem ČNB se stal Babišův člověk, který hrubě podcenil inflaci

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Novým guvernérem České národní banky se stal dosavadní člen její bankovní rady Aleš Michl. Do čela této instituce se tak dostává nejen člověk Andreje Babiše, ale i někdo, jehož kompetence centrální banku vést je spojená s jistými otazníky, a kdo by dokonce za určitých okolností mohl narušit její nezávislost.

O tom, že Aleš Michl je úzce spojený s předsedou hnutí ANO, není pochyb. V letech 2014–2018 byl nejprve jeho ekonomickým poradcem na ministerstvu financí a posléze mu radil i na postu premiéra. V neposlední řadě pak také pravidelně publikuje své články v Mladé frontě DNES, která patří do svěřenského fondu Andreje Babiše.

V době, kdy se u nás v loňském roce rozjížděla inflace, šel proti většinovému postoji Bankovní rady ČNB a vyjadřoval stejné názory jako tehdejší ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš, kteří tehdy centrální banku tvrdě kritizovali za zvyšování úrokových sazeb. Svými stanovisky tak šel na ruku představitelům vlády. Michl dodnes společně s Oldřichem Dědkem tvoří dvojici radních, která odmítá další zvyšování úrokových sazeb.

Samotné jmenování Aleše Michla guvernérem nutně nemusí vést k radikálnímu obratu v měnové politice centrální banky a větším změnám v její činnosti, ovšem za předpokladu, že by v bankovní radě dál fungovala většina, která bude pokračovat v dosavadním kurzu. Prezident Zeman ale do konce svého volebního období může jmenovat až pět zbrusu nových radních, takže pokud bude chtít, může zde vytvořit většinu, která bude v souladu s názory guvernéra Michla.

Hrozba nezávislosti centrální banky

Na prvním místě jde o postoj k inflaci a nakolik se ji snažit zkrotit. Michl už loni v září zveřejnil v Mladé frontě DNES článek s názvem Nebojte se inflace, chce to klid, ve kterém napsal: „Na každém jednání v ČNB o sazbách teď říkám: Nezvyšujme úroky, dokud covid nebude pod kontrolou. Ekonomika je ještě pod potenciálem. Nechme v klidu a přirozeně lidi, firmy, zdravotnictví, ekonomiku, trh najít si rovnováhu.“

Aleš Michl tak celou si­­tuaci hrubě neodhadl. Uvedená slova psal v době, kdy meziroční inflace byla 4,1 %. Od té doby se ukázalo, že…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články