NÁZOR / Minulý týden začal u Mezinárodního soudu v Haagu (ICJ) soud, ve kterém Jihoafrická republika obviňuje Izrael z genocidy Palestinců. Prozatím bylo předneseno obvinění Jihoafrické republiky a byla vyslechnuta obhajoba Izraele. Genocida je v mezinárodním právu přesně definována a Jihoafrická republika svůj návrh podkládá tvrzeními, která podle řady názorů definici nenaplňují.
Obvinění vznesené v Haagu má spíše politický charakter. Předpokládá se, že vydat konečné rozhodnutí bude ICJ trvat několik let. Je třeba poznamenat, že probíhají již dva podobné soudní případy (2019 Gambie zažalovala z genocidy Myanmar a v roce 2022 Ukrajina Rusko) a ani jeden ještě nebyl rozhodnut.
Jihoafrická republika však zároveň žádá o vydání předběžného opatření proti Izraeli, které nevyžaduje rozhodnutí o tom, zda Izrael skutečně páchá genocidu nebo nikoliv. Jihoafrická republika v ní volá po okamžitém zastavení bojů. Vydání takového rozhodnutí trvá obvykle dva až čtyři týdny. Rozhodnutí Mezinárodního soudu je velmi těžko vymahatelné a lze předpokládat, že v případě, že bude vydáno, Izrael se jím nebude řídit, protože Hamás stále drží přes 130 rukojmích, která je třeba osvobodit. Nedodržení případného předběžného opatření může mít samozřejmě politické důsledky.
Mezi patnácti soudci Mezinárodního soudu je i Aharon Barak z Izraele a Dikgang Moseneke z Jihafrické republiky. Mezi dalšími soudci jsou například Američanka Joan Donoghue, Němec Kirill Gevorgian a Libanonec Nawaf Salam. Každá země je dále zastoupena týmem právníků.
Dne 11. ledna 2024 proběhlo slyšení, ve kterém Jihoafrická republika přednesla svou obžalobu. Hlavní body jsou dva: podrobný popis utrpení Palestinců v Gaze v průběhu války a silné výroky některých izraelských politiků. Mezi údajné důkazy byly zařazeny i texty písní izraelských zpěváků Eyala Golana a Kobiho Peretze, nebo třeba výrok premiéra Netanjahua, kdy přirovnal Hamás k biblickému Amalekovi. (V bibli je Amalek národ, který se opakovaně snažil vyhladit Izraelity a Bůh proto přikázal Izraelitům proti němu bojovat a nikoho neušetřit. V židovské tradici ztělesňuje nepřítele, jehož záměrem je vyhladit Židy.). Netanjahu v reakci na obžalobu prohlásil, že „Pokrytectví Jihoafrické republiky nezná hranic… Stát Izrael je obviňován z genocidy ve chvíli, kdy bojuje proti genocidě.“
Co chybí, jsou konkrétní důkazy o záměru a provádění genocidy. Jihoafričané také zcela opominuli důkazy o činech Hamásu proti Gazanům, včetně celé řady případů vražd, bránění odchodu do bezpečí, bránění v přístupu k humanitární pomoci, používání lidských štítů a střílení raket na Izrael z obytných budov, nemocnic a škol. 3
Jihoafrická republika má dlouhou historii podpory Palestinců včetně spolupráce s teroristickým hnutím Hamás, a to dokonce i poté, co Hamás brutálně napadl a zmasakroval přes tisíc izraelských civilistů a odvlekl do Gazy přes 200 zajatců. Minulý měsíc přiletěla delegace Hamásu do Jihoafrické republiky na pozvání členů vládnoucí strany Africký národní kongres, aby se účastnila vzpomínkové akce na Nelsona Mandelu, protiizraelské demonstrace a propalestinské konference.
Dne 12. ledna byla vyslechnuta obhajoba Izraele. Izrael se rozhodl se jednání u mezinárodního soudu zúčastnit, přestože dříve měl tendenci zasedání mezinárodního soudu ignorovat pro jeho předpojatost.
Tým právníků Izraele, vedený britským právníkem Malcolmem Shawem, argumentoval tím, že Izrael nemá „zvláštní záměr, vyžadovaný pro zločin genocidy.“ Izrael zdůraznil, že konvence o genocidě vznikla jako reakce na holocaust šesti milionů Židů, ale nyní je použita proti Izraeli v kontextu obranné války, kterou Izrael nezačal, a která byla vyprovokována brutalitou Hamásu a Islámského džihádu. Kdyby Hamás propustil unesené a složil zbraně, boje by skončily. Obžaloba záměrně překrucuje realitu a vynechává důležité informace. Rétorika obžaloby se ničím neliší od rétoriky Hamásu a funguje jako prodloužená ruka této teroristické organizace, která volá po likvidaci státu Izrael. Izrael dále vyzval soud, aby se soustředil na rozhodnutí izraelského kabinetu místo na jednotlivé výroky politiků, kteří nemají při vojenských operacích žádnou rozhodovací pravomoc.
Jaké jsou reakce světa? Na stranu Izraele se zatím jednoznačně postavily USA, Velká Británie, Rakousko, Německo, Česká republika, Maďarsko a Guatemala.
Spojené státy jednoznačně obžalobu odmítly. Ministr zahraničí Antony Blinken označil obvinění Izraele z genocidy za „nepodložené.“ Mluvčí Rady pro národní bezpečnost John Kirby prohlásil, že Spojené státy shledávají obvinění „nepodloženým, kontraproduktivním a zcela bez jakéhokoli faktického základu.“ Rakouský kancléř Karl Nehammer a český premiér Petr Fiala vydali společné prohlášení, že „jsou proti jakémukoliv zpolitizování Mezinárodního soudu“ a zdůrazňují právo Izraele se bránit proti „barbarskému útoku Hamásu.“
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó odsoudil „právní útok na Izrael.“ Britský premiér Rishi Sunak prohlásil, že případ je „zcela neoprávněný a špatný.“
Německo dokonce plánuje zúčastnit se soudu jako třetí strana a podpořit Izrael. Případ vidí jako zcela nepodložený a zdůrazňuje, že Izrael se brání proti brutálnímu útoku ze strany Hamásu. Tvrdí, že označit tento konflikt za genocidní znamená obrátit nástroj, který byl vytvořen k zabránění opakování hrůz holocaustu, ve zbraň v rukou teroristických skupin, které nemají žádnou úctu k lidskosti a vládě práva.
Proti Izraeli stojí Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Jordánsko, Turecko, Venezuela, Malajsie, Maledivy a také Organizace islámských zemí, sdružující 57 muslimských států. Turecko, další dlouhodobý spojenec Hamásu, tvrdí, že dodá dokumenty, podporující tvrzení Jihoafrické republiky. Izraelský ministr zahraničí Israel Katz se proti tomu ohradil a poukázal na to, že Turci sami se v minulosti dopustili genocidy, když Otomanská říše začátku 20. století zmasakrovala asi milion Arménů.
Uvidíme tedy, jaký bude další vývoj.