Hackeři napadli weby Babišových firem, požadují zrušení EET

Andrej Babiš, nositel pravdy (Facebook)

Andrej Babiš, nositel pravdy | FOTO: Facebook

Hackeři hlásící se ke skupině Anonymous napadli dnes weby některých firem patřících ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO). Napsal to web Lupa.cz. Požadují zrušení elektronické evidence tržeb (EET) a zákona o hazardních hrách, který umožňuje ministerstvu financí blokovat webové stránky. Nedostupné byly dnes večer chvílemi například weby holdingu Agrofert či pekáren Penam.

Skupina se podle serveru chce zaměřit také na další cíle kolem Babiše. Dokument Anonymous jmenuje společnosti Čepro, Uniles, PREOL a Wotan Forest, píše Lupa.cz. Hackeři se plánují soustředit také na zaměstnance skupiny Agrofert, na které chtějí útočit třeba nevyžádanou poštou na jejich e-mailové adresy.

„Žádáme neprodlené zrušení EET či zákona o cenzuře internetu, jinak budou útoky nadále pokračovat,“ cituje server aktuální vzkaz skupiny Anonymous k útoku na Agrofert. Ministerstvo financí vedené Babišem dostalo podle hackerů s novým zákonem o hazardu „téměř neomezenou pravomoc cenzurovat internet“. Skupina vyzvala k zapojení do útoků i další uživatele internetu, nabídla jim k tomu instalační soubor společně s návodem k použití, píše Lupa.cz.

Skupina Anonymous napadla kvůli zákonu o hazardu už koncem května web Senátu, který byl pak několik hodin nedostupný. Podle médií hackeři zaútočili také na stránky policie, ministerstva vnitra a ČSSD.

Zákon o přísnější regulaci hazardu, který mimo jiné dává ministerstvu financí právo nařídit blokování vybraných webových stránek, podepsal počátkem června prezident Miloš Zeman. Podle Babiše má údajně sloužit jen k blokování stránek s nepovoleným hazardem.

Obavy z cenzury internetu v souvislosti s novou úpravou vyjádřily opoziční TOP 09, ODS, doménové sdružení CZ.NIC nebo Česká pirátská strana. „Souhlas bychom nevysvětlili ani svým dětem, natož voličům,“ sdělil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Kvůli zákonu se chystají obrátit na Ústavní soud.

Elektronická evidence tržeb má začít platit od prosince. Vláda si od jejího zavedení slibuje omezení daňových úniků a údajně má vést k „narovnání podnikatelského prostředí“. Demokratická opozice nové opatření ostře kritizuje a tvrdí, že evidence zlikviduje řadu drobných živnostníků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]