Hackeři pronikli do sítě ruské společnosti, která už po léta dostává zakázky od ruské tajné služby FSB, ukořistili značný objem dat a pozměnili její web. Hackeři si zjednali přístup k interním podkladům obsahujícím informace o projektech spojených s uvedenou tajnou službou.

Umožnil to únik informací externího, v Moskvě sídlícího dodavatele FSB, společnosti SyTech. Uniklé podklady údajně obsahují především informace o projektech společnosti Sy Tech pro jistou vojenskou jednotku nesoucí označení 71330, upřesnil server BBC Russia s tím, že se pravděpodobně jedná o jednotku náležející k FSB. Jeden z projektů, k jehož podkladům se hackeři dostali, byl zaměřený na sběr dat ze sociálních sítí jako Facebook a nesl kódové označení Nautilus. U jiného (Nautilus-S) se jednalo o demaskování uživatelů softwarového systému Tor, který právě zajišťuje jejich anonymizaci. Do sítě SyTechu podle všeho pronikla jistá hackerská skupina pracující pod označením 0v1ru$, o mnoho víc se toho o ní ale neví.

Hackeři měli 13. července proniknout do celé sítě společnosti SyTech, ukořistit 7,5 terabytu dat a ještě na jejích webových stránkách zanechat usměvavý meme Yoba face. Podle odborných médií zaměřených na informatiku, jako například serveru Golem.de, výše uvedení hackeři dali informace k dispozici skupině DigitalRevolution. Ta už je poměrně známá i díky tomu, že v roce 2018 ukořistila data jiného z dodavatelů FSB, jisté společnosti Quantum.

Části dat prvně zmíněné společnosti SyTech se na internetu šíří prostřednictvím twitteru. BBC Russia má podle vlastních slov od hackerů k dispozici balík dat obsahujících informace o nejméně 20 neveřejných ruských projektech z oblasti informačních technologií. Popsaný případ úniku mimořádně velkého objemu dat potvrzuje zkušenost, že nejslabším článkem tajných služeb jsou jejich dodavatelé.

SyTech na útok zatím reagoval tím, že stáhl své webové stránky.

 

Revue Forum Banner
David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora