Hackeři z Číny přišli na nový způsob, jak mohou napadnout vaše počítače

Eric Drooker

Server sinopsis.cz popisuje nové metody, jaké používají hackeři pro napadení firemních počítačů. Hackeři z Číny k tomu využívají počítače třetích stran, jejichž majitelé vůbec netuší, že slouží jako nástroj útoku.

New York Times se věnují ve dvou zajímavých článcích novému projektu v oblasti počítačové bezpečnosti pod názvem Area 1 Security. Namísto mechanické reakce na kybernetické útoky se firma snaží aktivity hackerů předvídat na základě dlouhodobého monitoringu jejich aktivit v napadených počítačích třetích stran, a následně je preventivně blokovat, ještě než vůbec propuknou.

Většina hackerských útoků se provádí prostřednictvím napadených serverů třetích stran, které obvykle ani netuší, že na jejich servery pronikli hackeři a využívají je k dalším útokům. Takto ovládnuté servery jsou často v malých podnicích, které nemají prostředky na vyspělou počítačovou ochranu a většinou ani nevidí důvod nějak zvlášť své servery zabezpečovat. Stávají se tak snadno kořistí hackerů, kteří necílí na jejich vlastní data, ale využívají je k maskování dalších útoků na větší cíle.

Firma Area 1 Security přesvědčila několik desítek majitelů napadených serverů, aby jim umožnili monitorovat aktivity hackerů na jejich počítačích. Jednalo se vesměs o hackery z Číny (NYT uvádí konkrétně hackerskou skupinu C0d0s0), kteří napadené servery využívají k přezkoumávání zranitelností v počítačích mnohem zajímavějších konečných cílů pro své útoky. Právě během této průzkumné části mohou bezpečnostní experti odhadnout příští cíle hackerů a jejich útoky předem zablokovat.

V článku The Chinese Hackers in the Back Office popisují NYT jeden takový malý podnik spolupracující s Area 1 Security, rodinou svářečskou firmu Cate Machine & Welding ve Wisconsinu. Jako mnoho podobných podniků, neměla ani tato firma tušení, co se na jejich zaprášeném serveru obsluhujícím účetnictví a sklad děje:

“Naprosto jsme se vyděsili. Vůbec nás nenapadlo, že bychom se mohli stát infiltrační jednotkou pro útoky z Číny.”

Převzato ze serveru sinopsis.cz

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]