Hackeři zaútočili na nemocnici, kde se testuje na koronavirus

Ilustrační foto (archiv FORUM 24)

Ilustrační foto | FOTO: archiv FORUM 24

Základní provoz Fakultní nemocnice Brno je i po nočním počítačovém útoku zachovaný, řekl dnes novinářům ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba. Podle něj jsou omezené některé počítačové provozy, vyšetření i akutní operace ale fungují, personál informace zapisuje na papír. Nemocnice zrušila plánované operace, část pacientů odklání do okolních nemocnic. S omezením provozu ředitel počítá v řádu dnů.

Podle Štěrby nakonec nebylo potřeba převážet akutní pacienty, jak nemocnice původně očekávala. Nové akutní pacienty odklání do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Nemocnice bude i nadále provádět testování odběrů u pacientů s podezřením na koronavirus. Neplatí tedy původní informace, že bude vzorky posílat do Ostravy. „Průchodnost a kapacita nemocnice je tou situací omezena, ale vyřešili jsme to odložením plánovaných výkonů. Jsou jich odhadem asi desítky,“ uvedl Štěrba.

Kybernetický útok přišel asi ve dvě hodiny ráno. „Postupně padaly jednotlivé systémy, a proto bylo potřeba vypnout všechny počítače,“ sdělil Štěrba. Podle něj funguje vypisování receptů ručně, na psacích strojích a podobně, takže vyšetření bude trvat o trochu déle.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Některé systémy podle ředitele fungují. „Fungují laboratoře, hematologie, mikrobiologie, biochemie a sofistikovanější laboratoře na nádorovou diagnostiku, fungují radiologické systémy, ale nefunguje možnost přenášet informace z těchto laboratoří do databázového systému,“ řekl Štěrba. „My jsme schopní pacienty vyšetřit, ale nejsme zatím schopni ukládat data. Péče o pacienty je zachovaná a pracujeme na tom, abychom byli v řádu hodin schopni ukládat ta data,“ upřesnil.

Podle něj se při výpadku systémů připravují náhradní systémy a jiné způsoby řešení. „Zdá se, že bude možné identifikovat původce a typ viru, takže potom budeme chytřejší. Pracujeme na zajištění péče. Věřím, že budeme schopni zabezpečit potřebnou péči o dospělé, děti i porodnickou část,“ uvedl Štěrba.

Na odhalení problému pracuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Jeho mluvčí Radek Holý uvedl, že situaci řeší na místě specialisté z NÚKIB, z týmu vládního CERT a Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Podle Štěrby se kvůli situaci nemocnici nejspíš uvolní kapacity, které bude moci použít na navýšení péče o pacienty s podezřením na koronavirus. Nemocnice má speciální tým, který vyjíždí k lidem s podezřením na nákazu přímo domů, aby omezila jejich pohyb v nemocnici, kde by mohli ohrozit další pacienty.

V Jihomoravském kraji se nákaza koronavirem potvrdila zatím u čtyř lidí. Do středy to byly tři případy, o čtvrtém dnes ráno informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]