První místopředseda ODS Zbyněk Stanjura vyzval Stanislava Berkovce (ANO) k rezignaci na funkci předsedy sněmovního Volebního výboru. Důvodem je „lustrovací“ e-mail adresovaný členům vlastního klubu, který ale obdrželi všichni poslanci. Ve Sněmovně se rázem strhla vyostřená diskuze. Z ODS vyloučený poslanec Václav Klaus mladší obvinil občanské demokraty z toho, že za jejich vlády to fungovalo podobně. To ale ODS odmítla.
Ve zprávě hodnotil Berkovec jednotlivé kandidáty do Rady ČT podle postojů k hnutí ANO a k současnému řediteli České televize Petru Dvořákovi. Stanjura ho ale upozornil, že zákon o ČT jasně stanovuje nejenom předpoklady člena Rady ČT, ale i jeho kompetence. „Ani jednou jsem se nedočetl, že by mezi ně patřilo, že fandí hnutí ANO,“ řekl místopředseda ODS.
Dále uvedl, že Berkovcovy metody považuje za nepřijatelné, a přirovnal je k praktikám komunistů před rokem 1989. „Jestli vám nevadí šmírácké a udavačské metody, tak je to váš problém,“ doplnil. ANO je přitom dlouho obviňováno z toho, že chce na místa v Radě ČT dosadit lidi loajální k vládnímu hnutí.
Svatouškovské obviňování
Poslanec Václav Klaus ml. nazval Stanjurovo vystoupení „svatouškovským obviňováním“. Své bývalé spolustraníky nařkl z toho, že podobně fungovala hlasování i za vlády občanských demokratů. „Chodily mi dokonce i esemesky s tím, ať volím toho či onoho, že je to náš člověk,“ prohlásil za potlesku některých poslanců hnutí ANO. To ale místopředseda ODS Stanjura okamžitě popřel.
Svého kolegy Berkovce se zastal poslanec Plzák, který tvrdil, že si zprávu o kandidátech přímo vyžádal. Mělo se přitom jednat o soukromou korespondenci, s tím, že ho zajímal právě i vztah jednotlivých kandidátů k jejich hnutí ANO. Podle Stanjury se ale jedná o naprosté nepochopení funkce Rady ČT. „Směřujete k dosazení lidí, kteří budou plnit politické zadání hnutí ANO. Je to chování komunistů před rokem 89,“ upozornil občanský demokrat.
Sám Berkovec se za e-mailovou komunikaci nakonec omluvil. Ačkoli výzvy k rezignaci neuposlechl, avizoval, že dá svou funkci při nejbližší možné příležitosti k dispozici. Za tento krok mu poděkoval místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. „Standa udělal chybu. A za chyby se platí,“ řekl během rozpravy.
Jak se zbavit Dvořáka
K hlavním úkolům členů rady patří volba ředitele České televize. Právě záporný postoj k současnému šéfovi ČT Petru Dvořákovi byl jedním z „kritérií“ ve zmiňovaném e-mailu. Snahu „odstřelit“ takto současné vedení veřejnoprávní televize označil předseda STAN Vít Rakušan za hlavní cíl těchto aktivit. „Tenhle kandidát je kandidátem PD,“ píše se například v Berkovcově zprávě.
U každého kandidáta byla zároveň uvedena informace, zda je, či není signatářem petice spolku Milion chvilek pro demokracii, nebo dokonce se kterými signatáři se stýká. Miroslava Němcová (ODS) to přirovnala k evidenci těch, kteří za minulého režimu podepsali Chartu 77. „Přijde vám to normální?“ ptala se poslankyně.
Němcová poté kolegům sdělila, že za současných okolností nepovažuje Sněmovnu za připravenou k hlasování. Její návrh na přerušení volby do příštího jednání ale poslanci nepodpořili. Proti byli poslanci ANO, ČSSD, SPD a KSČM. Výsledky prvního kola volby budou známy v 15 hodin.