Hádka ve vládě: Babiš vzpomíná na Sobotkův prodej OKD, Sobotka vrací úder

Ilustrační foto (okd.cz)

Ilustrační foto | FOTO: okd.cz

Andrej Babiš (ANO) si dnes vzpomněl (nebo dnes poprvé zjistil), za jakých podmínek byla zprivatizována firma OKD za ministra financí a dnešního premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Babiš napsal, že podle znaleckého posudku zadaného Sobotkou cena OKD ke konci roku 2003 byla 4,5 miliardy Kč, nový vlastník firmy Zdeněk Bakala ji o dva roky později ocenil na 52,3 miliardy Kč. Vicepremiér kritizoval i to, že v rámci posudku bylo 44.000 bytů OKD oceněno v průměru na 40.000 Kč.

Vysvětlení okolností privatizace dnes bankrotující uhelné společnosti OKD žádal Babiš i v dopisu premiérovi z počátku týdne.

Útoky vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) kvůli privatizaci OKD slouží podle předsedy vlády jen k odvedení pozornosti od problémů, které ministr má. Sobotka to řekl ČTK.

„Pán z Karviné, 88 let. Důchod 11.000 Kč, nájemné platí 7000 měsíčně, čili 84.000 ročně! Víc než pořizovací cena dvou bytů!“ napsal Babiš na twitteru. „A premiér řeší co? Moje dluhopisy,“ doplnil. Babiš totiž zřejmě už několik let krátí svou daň z příjmů a hodlá v tom v dalších letech pokračovat. Nakoupil si totiž od své firmy asi 1,5 miliardy dlouholetých podnikových dluhopisů v nominální hodnotě každého z nich jedné koruny. Nyní vypočítává daň z každého z nich zvlášť, výsledek zaokrouhluje na nulu a daně tak neplatí. Jinak by musel zaplatit již desítky milionů a v dalších letech by se ještě při placení daní pěkně prohnul. Otázkou je, jak Babiš zmiňuje, proč to pan premiér vůbec řeší.

Ohledně OKD Sobotka Babišovu kritiku odmítá. „Já si myslím, že to je doporučení jeho PR, aby odvedl pozornost od svých problémů a od svého másla, které má na hlavě,“ řekl. K vicepremiérovým slovům se vyjadřovat nechtěl. „Není důvod to blíže komentovat,“ podotkl pouze. K odvolání ministra financí premiérem, a tedy zřejmě i k pádu vlády však navzdory všem neshodám komplikujícím fungování vlády pravděpodobně nedojde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]