Hádky o to, kdo je populárnější, dobrého primátora Praze nepřinesou

ČTK

Zdeněk Hřib | FOTO: ČTK

Přestože je módní hovořit o tom, že nikomu nejde o funkce, ale především o program a dobro občana České republiky, někdy to vypadá úplně jinak. Situace, která nyní nastala při tvorbě koalice na pražském magistrátu, to jasně dokládá. Prvotně se totiž neřeší, jaké budou programové priority tohoto triumvirátu, ale dohaduje se, kdo bude stát v jeho čele. Některé argumenty kandidátů na primátora jsou ovšem liché.

Zdá se, že koalice pro pražský magistrát byla předpřipravena ještě před uzavřením volebních místností. Piráti, Praha Sobě a TOP 9 se STAN si totiž porozuměli v překvapivě krátké době po vyhlášení výsledků komunálu. Že v dohadování o vedení hlavního města nepřekvapivě chybí vítězná ODS, se dalo čekat.

Ta se o možnost vyjednávat patrně připravila tím, že se nepodbízela ostatním a komunální volby pojala pouze sama za sebe. Když se k tomu přičtou některé kontroverzní výstupy ODS, na něž především Piráti reagovali podrážděně, dalo se předpokládat, že pozice Občanských demokratů nebude úplně ideální.

Celé jednání téměř dohodnuté koalice, bez vítěze voleb, se následně zaseklo na bodu „primátor“. Piráti trvají na tom, že jako strana s největším ziskem hlasů (podle procent) mají právo na tento post a již od soboty hlásají, že je pro ně jediným možným adeptem jejich Zdeněk Hřib.

Praha Sobě ovšem kontruje tím, že jejich lídr Jan Čižinský získal nejvíc preferenčních hlasů ze všech primátorských kandidátů, tudíž by si podle jejich náhledu na věc pozici zaslouží on. Nezmiňují ovšem fakt, že na volební plachtě nebylo napsáno – křížkem si zvolte primátora. Jejich argumentace je tedy zcela lichá.

Úplně se tak při výběru nového primátora zapomíná na to nejdůležitější. „Šéf“ Prahy by měl být především zkušený politik, který zvládne tak důležitou pozici, jako je ta primátorská. Obzvlášť v době, kdy máme čtyřletou zkušenost s primátorkou, která absolutně nezvládala to, co by měl politik na tak důležitém místě dokázat bez mrknutí oka.

Nejlogičtější se tak zdá návrh předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila, který navrhuje, aby se primátorem po pětileté pauze opět stal Bohuslav Svoboda. Je sice členem ODS, tedy nepatří do žádného politického subjektu, které nyní tvoří novou koalici, ale rozhodně je největším odborníkem, což je to, co Praha nyní nejvíc potřebuje.

Mohla by však fungovat taková spolupráce? Spíše ne, protože primátor by se stal samotným vojákem v poli, který by měl jasnou podporu pouze od jedné z opozičních stran.

S největší pravděpodobností se tak primátorem stane jeden z trojice Hřib, Čižinský a Pospíšil. Vzhledem k tomu, že však Piráti odmítají kumulaci funkcí, která by v případě poslance a starosty Čižinského a europoslance Pospíšila nastala, je tu patová situace.

Tu opanují Piráti, kteří de facto vzkázali svým budoucím „partnerům“, že je pro ně přijatelný jen jejich kandidát. To však už není vyjednávání, ale diktát. Takový, který by do čela Prahy po Krnáčové přivedl dalšího politického amatéra, který nemá vůbec žádnou zkušenost s tak důležitou funkcí, jakou primátor bezesporu je.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republikce.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner
Doporučujeme