Hájí se, že lhala tak, že tomu přece nikdo nemohl věřit. Trumpova právnička se vymlouvá

Ilustrační foto. (Pixabay/TheDigitalArtist)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/TheDigitalArtist

Pravicová právnička Sidney Powellová podle toho, co stojí v soudním spisu, tvrdí, že by rozumní lidé přece nevěřili jejím tvrzením o podvodech po prezidentských volbách v roce 2020. Navíc jako právnička takové věci přece může říkat, soudí. O posledním vývoji píše CNN.com.

Společnost Dominion Voting Systems, která měla na starosti volební infrastrukturu, Powellovou zažalovala za pomluvu. Právnička vedla soudní spory a vystupovala v konzervativních médiích jménem tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa a snažila se zasít pochybnosti o výsledcích voleb. Dominion tvrdí, že Powellová věděla, že její obvinění z volebního podvodu jsou falešná a společnosti škodí.

Trumpovým právníkům se nepodařilo ve skoro 60 podaných kauzách prokázat žádný volební podvod, nebo své žaloby stáhli.

FORUM 24 (archiv)

V novém soudním spise advokáti Powellové píší, že jen sdílela svůj názor a že veřejnost může dospět k vlastním závěrům ohledně toho, zda byly hlasy ve volebních přístrojích změněny.

Vzhledem k vysoce nabitému a politickému kontextu prohlášení je jasné, že Powellová popisovala skutečnosti, na nichž založila žaloby, které podala na podporu prezidenta Trumpa, tvrdí obhájci.

Žalobci sami kvalifikují sporná prohlášení jako ,divoká obvinění a ,bizarní tvrzení. Opakovaně jsou označována jako ve své podstatě nepravděpodobná a dokonce nemožná. Takové charakteristiky údajně dehonestujících prohlášení dále podporují stanovisko obžalovaných, že rozumní lidé by taková prohlášení nepřijímali jako fakta, ale vnímali by je pouze jako tvrzení, která čekají na soudní projednání v rámci kontradiktorního řízení.

Třebaže se Trumpova kampaň snažila od Powellové distancovat, když právnička uspořádala tiskovou konferenci, kde se to hemžilo výroky o spiknutí, Trump lidem řekl, že se mu její argumenty líbí a že by ji rád viděl v televizi víc.

V lednu podaná žaloba popisuje televizní vystoupení Powellové a její příspěvky na internetu do neobyčejných podrobností, včetně toho, když opakovala svá nepodložená tvrzení, že společnost Dominion je napojena na komunistickou Venezuelu a že činitelé ve státě Georgia jsou zapleteni do volebních podvodů.

Powellová je bývalá federální prokurátorka z Texasu a proslavila se na sociálních sítích kritikou vyšetřování Roberta Muellera ohledně ruského vlivu a propagací pravicových konspiračních teorií. Teď právnička u soudu také tvrdí, že její výroky o volbách v roce 2020 byly věcí veřejného zájmu ohledně veřejně známé společnosti Dominion, takže by její výroky měly požívat ochranu z hlediska svobody projevu. Její právníci také tvrdí, že měla právo vznášet obvinění, protože vystupovala jako advokátka Trumpovy kampaně, a to i během svých vystoupení v pravicové televizi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]