Halík převzal vyznamenání. Na mši za ně sklidil dlouhý potlesk

Kněz a teolog Tomáš Halík přijal vyznamenání z rukou německého velvyslance Christopha Isranga (Německé velvyslanectví v Praze)

Kněz a teolog Tomáš Halík přijal vyznamenání z rukou německého velvyslance Christopha Isranga | FOTO: Německé velvyslanectví v Praze

Potlesk v kostele zaznívá spíše výjimečně, výjimečná byla i příležitost, při které se tak v neděli ve zcela zaplněném pražském kostele svatého Salvátora stalo. Poté, kdy asistující při večerní bohoslužbě v závěru ceremonie oznámil, že teologa Tomáše Halíka ocenil německý prezident Frank-Walter Steinmeier, věřící kněze odměnili dlouhým potleskem. Halík ocenění převzal v pondělí v německém velvyslanectví.

Německé velvyslanectví v Praze

Německé velvyslanectví v Praze
Kříž za zásluhy 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo Halíkovi udělil německý prezident

Halík na mši vzpomněl své tajné svěcení pro působení v podzemní církvi před 41 lety ve východoněmeckém Erfurtu. Na dnešek, kdy státní vyznamenání, konkrétně Kříž za zásluhy 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo přijal, připadá výročí tohoto riskantního aktu.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Halík zároveň odlehčoval atmosféru připomínkou absurdních okolností jistého vnuknutí, jehož se mu v komunistickém Německu 80. let dostalo. Zaujal ho totiž v Erfurtu na nádraží vyvěšený velký rudý plakát s Leninovým citátem o jiskře, z níž vzejde plamen, který ocenil jako vynikající motto i pro své svěcení a potažmo práci v podzemí. „Možná i z té naší jiskřičky vzejde plamen a možná bude svítit a hřát, až ten komunistický plamen pohasne,“ zavzpomínal Halík na někdejší asociaci a konstatoval, že se tak také stalo. „Ten plamen je tato farnost, ten plamen, to jste vy, tak díky za to, že svítíte a hřejete a že to, co se událo před 41 lety, se nestalo nadarmo,“ poděkoval přítomným.

K ocenění, které přijal dnes v německém velvyslanectví v Praze za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími, ještě při bohoslužbě poznamenal, že si udržuje vnitřní svobodu jak vůči chvále a poctám, tak i vůči napadání a urážkám. Halík žertoval, že se mu obojího dostává symetricky. Toho prvního především z ciziny a toho druhého spíš z domova. Spontánní slavnostní okamžik zachycuje záznam  v části „závěr“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články