Halíka dezinformační weby označují za podvodníka. Děkan FF UK ho brání

(repro Vasevec - PL)

FOTO: repro Vasevec - PL

Parlamentní listy, které mají blízko k některým církevním kruhům (snadno se poznají podle častých citací v tomto médiu), pokračují v „tématu Halík“.

Tentokrát se objevil na webu Parlamentní listy obsáhlý článek doc. RNDr. Otakara Jelínka, CSc., kde se tvrdí, že Tomáš Halík se svých akademických titulů domohl podvodem.

Není to nic nového, Otakar Jelínek (a pak jistý Daniel Solis) zveřejňují tyto traktáty na dezinformačních (a samozřejmě proruských) webech několik let.

Protože se ale o Halíkovi v poslední době mluví v souvislosti s „napomenutím“, které mu udělil arcibiskup Dominik Duka, a protože Duka projevil z nějakého důvodu nelibost i nad Halíkovým vystupováním nejen jako kněze, ale i jako profesora, ozval se teď děkan Filozofické fakulty UK.

Jeho prohlášení zní:

28. ledna 2019
Děkan Filozofické fakulty UK plně podporuje prof. Tomáše Halíka
V poslední době se v některých bulvárních médiích a na sociálních sítích opět začínají šířit dávno vyvrácené spekulace o tom, že prof. Tomáš Halík neoprávněně používá své akademické tituly. Tímto tvrzením se v minulosti opakovaně zabývaly příslušné orgány Univerzity Karlovy a neshledaly na straně prof. Halíka naprosto žádné pochybení. S jejich závěry se zcela ztotožňuji.
Prof. Halíka si jako vědce, pedagoga, veřejného intelektuála i člověka nesmírně vážím. Je pro nás ctí, že náleží k akademické obci naší fakulty.
doc. Michal Pullmann
děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Tvrzení o tom, že Halík nepoužívá své tituly oprávněně (podle Hájkova Protiproudu dokonce není ani kněz), se opakují periodicky. Halík proto už před třemi lety zaslal redakci Parlamentních listů otevřený dopis, kde označuje tvrzení protivníků za nepravdivá.

Jelínkovi mohlo být nepříjemné, že Halík na počátku rozboru zaspekukoval o motivech tohoto neúnavného pisatele: „Dlouho jsem hledal motiv, proč člověk, který mne osobně nezná, vynaložil tak nesmírně mnoho času a energie, aby mne poškodil. Nepřekvapilo mne, když jsem na běžně dostupném zdroji na internetu našel údaj, že Doc. RNDr. Otakar JELINEK, CSc., byl veden jako konfident StB, ev. č. 31658, pod jménem OTA – fyzik. Tento údaj mi mnohé vysvětlil.“

Z příslušných zdrojů jsme snadno dohledali totéž:

Archiv bezpečnostních složek.

Z dalšího dlouhého Halíkova rozboru jen na ukázku:

„Pan Jelínek mne nařkl z akademického podvodu, nazval mne hochštaplerem a obvinil mne z neoprávněného užívání akademického titulu Th.D. Obviněním z „akademického podvodu“ a neoprávněného užívání titulu doktora teologie pan Jelínek pouze opakuje již před 20 lety vyvrácené staré nařčení tehdejšího děkana KT UK prof. Wolfa.

Na základě mé žádosti tenkrát ustanovil rektor UK prof. Malý komisi tří děkanů a tří právníků UK pod vedením prorektora UK prof. Wilhelma, která vyslechla obě strany a prostudovala všechny písemné doklady. V konečném rozhodnutí ze dne 10.12. 1996 konstatovala: „Závěrem komise shrnuje, že ve všech uvedených případech postupoval doc. Halík v rámci platných zákonů ČR a akademických norem ČR a z tohoto jednání nevznikají pochybnosti o jeho kvalifikaci„; tento závěr pak 29. ledna 1997 potvrdil rektor Malý a oznámil ho na zasedání Vědecké rady UK a na poradě děkanů; kardinál Vlk pak nařídil prof. Wolfovi, aby se mi za křivé nařčení omluvil.“

Propojení katolických ultrakonzervativců s dezinformačními weby dává celé záležitosti zvláštní příchuť. Také obsese, s kterou se několik lidí věnuje Halíkovi celé roky, jako by to byl smysl jejich života. Zajímavé jsou i množiny toho, co nesnášejí (Halík, současný papež, Havel, Drahoš, tzv. banderovci, Istanbulská úmluva, Evropská unie) a uctívají (Trump, Orbán, Národ, Vlast, právo na zbraň, Klaus ml.).

Pokud se tím chce někdo prokousávat, odkazy jsme sem dali. Něco ale člověku napoví už estetika celé věci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]