Hamáček a Petříček dávají ruce pryč od Babišova vyjednávacího selhání: Musí sám převzít odpovědnost a omluvit se

Tomáš Petříček a Jan Hamáček  (archiv ČSSD)

Tomáš Petříček a Jan Hamáček | FOTO: archiv ČSSD

Ostudná porážka, selhání. Tak nazývá opozice i zahraniční tisk Babišovo vyjednávání o podílu z 10 milionů dodatečných vakcín od Evropské unie. Premiér se totiž spolu s Rakouskem a Slovinskem rozhodl nepřipojit k solidárnímu plánu, utrpěla na tom ale právě i Česká republika, která tak přišla o možnost získat 140 tisíc vakcín. Od fiaska však dávají ruce pryč vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zahraničí Tomáš Petříček (oba ČSSD), jejichž strana s Andrejem Babišem vládu tvoří.

Oba se vůči vyjednávacímu debaklu vymezili na Twitteru a popřeli, že by byla vina ve vládě jakožto celku. Tím, kdo má celou věc na svědomí, je podle nich pouze předseda vlády Andrej Babiš sám.

FORUM 24 (archiv)

„Pan premiér o dalších vakcínách pro ČR vyjednával sám, postup s vládou nekonzultoval. Je to čistě jeho odpovědnost a musí občanům vysvětlit, proč jsme přišli o 70 000 vakcín,“ vyjádřil se na svém twitterovém profilu vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

K potvrzení jeho slov se připojil i další sociální demokrat a člen Babišovy vlády – ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. „Pan premiér chtěl o všem jednat sám, strategii s nikým nekonzultoval, výsledky nám neoznámil. Takže teď musí také sám převzít zodpovědnost a omluvit se těm, kdo budou na vakcíny čekat zase o něco déle,“ napsal ministr.

Oba politici a strana, kterou zastupují, jsou však i přes jejich opakované výhrady v době epidemie nadále ve vládě Andreje Babiše. Současná vláda nemá podle politologů důvěru a podobné výroky ji nijak neposilují, pokud by však padla, nastoupila by úřednická vláda prezidenta Miloše Zemana. I to je důvod, proč opoziční poslanci nechtějí pár měsíců před volbami vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

Premiér Andrej Babiš se výhradám k vyjednávání brání. Způsob rozdělení dodatečných vakcín v EU podle něj není solidární. „Solidarita se projevuje jen v deklaracích pro média. Při jednání za zavřenými dveřmi žádná neexistuje,“ řekl premiér.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]