Hamáček a Telička svedli bitvu na Twitteru. Hamáček se zdržel hlasování o referendu o vystoupení z EU

Jan Hamáček (Zbyněk Pecák)

Jan Hamáček | FOTO: Zbyněk Pecák

Předseda ČSSD Jan Hamáček nějak není schopen vysvětlit, proč se ve Sněmovně k návrhu zařadit jako bod vyhlášení referenda o vystoupení z Evropské unie zdržel hlasování. Bod navrhl Tomio Okamura a neprošlo to. Zajímavé ale je, nejen kdo byl proti, ale kdo se z nějakých záhadných důvodů zdržel. 

Celkem 28 poslanců bylo pro hlasování o návrhu, 93 proti a zdrželo se 69. Největší skupinu těch, co se zdrželi, tvořili poslanci za ANO, bylo jich 52. Jak jsme tu již psali, za ODS se zdrželi Petr Bendl a Jan Bauer, za ČSSD Tomáš Hanzel a Jan Hamáček. Z komunistů byl pro Stanislav Grospič a další tři poslanci, proti hlasoval Jiří Dolejš. Všichni ostatní se zdrželi. TOP 09 byla kompletně proti. Z Pirátů 17 proti a dva se zdrželi. Z nezařazených byli pro Marian Bojko, Václav Klaus ml., Zuzana Majerová Zahradníková, Ivana Nevludová a Lubomír Volný. Tam to nepřekvapuje.

Na Twitteru podrobil bývalý eurokomisař a vyjednavač o vstupu do EU Pavel Telička Jana Hamáčka ostré kritice:

Pavel Telička: Neskutečná ostuda vládních stran a především Jana Hamáčka. To je na rezignaci!!!

Hamáček se záhy ozval:

Hamáček: Za co máme rezignovat??? Že jsme nepodpořili návrh SPD???

Telička: Ne „máme“. Vy, jako místopředseda vlády s vládním programem, který máte. Vy jste se zdržel u návrhu zákona českých extremistů, který je v rozporu se zájmy této země. Vám opravdu nedochází důsledky tohoto politikaření?

Hamáček: Každý udělá někdy osudovou chybu… Někdo se zapomene ve Sněmovně odhlásit, jiný vstoupí v roce 1988 do KSČ… soudit nás bude všechny historie…

Telička: Zareaguji ve dvou tweetech? 1. Co odpovídáte těm, kteří nevstoupili do KSČ, nebo to nevíte? Kolegům v ČSSD, kteří nebyli tehdy dětmi jako Vy a kteří vstoupili do KSČ, to také připomínáte místo věcných argumentů? Účelově měníte odpověď, srovnejte si to s tou 1. Až uděláte pro ČR aspoň polovinu práce, co já (neopakovatelně náročné a dle objektivních studií jedny ze dvou nejúspěšnějších negociací o vstupu do EU, jeden z nejlépe hodnocených komisařů a velv.), tak to předhazování KSČ i po 30 letech od Vás vezmu.

Zapojil se i uživatel P. S.: Zase bych to nehrotil, nejspíš se jen neodhlásil.

Telička: A to je jako ok u takového návrhu? Mimochodem, toto v odpovědi neuvedl a napsal mi, že návrh nepodpořil. To je trochu jiná písnička. Mimochodem, pokud se někdo neodhlásí, což je jeho povinnost, tak hlas se počítá, čímž znevěrohodňuje hlasování. Ještě horší.

Pokud Hamáček udělal chybu, měl by to jasně říct a sdělit svůj názor. Místo toho jen vypouští kouřovou clonu. Měl by se nějak jasně vyslovit, co se mu honilo hlavou. To je nějaká tajemná zákulisní politika, nebo chtěl ukázat, jaký je demokrat? Po zkušenostech se zmanipulovaným brexitem si o referendech soudný člověk myslí svoje. V referendu se lidé mohou vyslovit, ale pokud zjistí, že byli podvedeni (jako to zjistili mnozí Britové), nedá se na tom po jednu generaci už nic změnit.

ČSSD budí dojem, že je nějak v rozkladu, a není to zřejmě jen dojem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner