Hamáček: Andrej Babiš se snaží okrádat občany a po ČSSD chce, aby to kryla

Eric Drooker

Šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček nebývale ostře kritizoval ministra financí Andreje Babiše. Ministr financí Andrej Babiš (ANO), který před volbami vyhlásil válku daňovým únikům, nedávno sám „kreativně pracoval se svými financemi“ a vydělal tím na úkor státu desítky milionů korun. Upozornil místopředseda ČSSD Jan Hamáček a zprávu publikoval server Bleskově.cz.

Babiš podle Hamáčka využil díry v zákoně a neodvedl daň z výnosů z dluhopisů Agrofertu, které nakoupil ze zištných důvodů jako korunové. Na úkor občanů tím získal neodvedených 17 milionů korun. „Je to naprosto nehorázné, aby ministr financí, který má dohlížet na vybírání daní, se takto sám výběru daní vyhýbal. Káže vodu a sám pije víno,“ komentoval chování Andreje Babiše Jan Hamáček.

Další otázkou je, z čeho financoval nákup zmíněných dluhopisů. „Andrej Babiš by měl doložit, že už samotné peníze, za něž před lety nakoupil dluhopisy, získal legální cestou a že tyto peníze byly řádně zdaněny, než doputovaly na jeho soukromý účet,“ dodal místopředseda ČSSD.

Babiš po ČSSD nemůže chtít, abychom zakrývali, jak se pokouší okrádat občany, poznamenal Jan Hamáček (ČSSD).

Jan Hamáček za zcela neuvěřitelnou považuje také velmi průhlednou snahu ministra financí zrušit zdanění dividend v situaci, kdy by na tom sám mohl vydělat několik miliard korun. Opět z daňových důvodů si totiž Andrej Babiš nevyplácí dlouhodobě dividendy. Ty nyní dosahují v souhrnu téměř 30 miliard korun. „Tím zjevně zadržuje 4,5 miliardy korun, které by za normálních okolností měl odvést do státního rozpočtu. Spoléhá však na to, že se mu povede zdanění z dividend zcela odstranit,“ dodal Jan Hamáček.

Hamáčka chování Babiše hodně naštvalo. „Nemůže chtít po ČSSD, abychom zakrývali, jak se pokouší okrádat občany. Tyto miliardy korun by bylo možné využít v rámci státního rozpočtu daleko účelněji, než pro financování soukromých aktivit ministra Babiše,“ uzavřel předseda Sněmovny

Zdroj: Bleskově.cz 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]