Hamáček buď odejde do ústraní se ctí, nebo bude dál za zbabělce

Zbyněk Pecák

Jan Hamáček | FOTO: Zbyněk Pecák

Páteční schůzka prezidenta Zemana s předsedou ČSSD může nasměrovat další politickou kariéru Jana Hamáčka. Od hlavy státu totiž bude odcházet jako hrdina, který se na rozdíl od premiéra dokázal postavit zapšklému a mstivému Zemanovi, nebo jako slaboch. Předpokládat se dá druhá varianta, ale třeba jednou v životě šéf sociálních demokratů bouchne do stolu a zachová se jako chlap.

Pokud se o bývalém předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi říkalo, že si nechá líbit úplně všechno a jakýkoliv problém raději vysedí, současný šéf sociálních demokratů ho překonává. Jan Hamáček si totiž, jak se zatím zdá, nechá líbit úplně všechno.

Revue FORUM

Ať už od premiéra Babiše, prezidenta Zemana či komunistů. Ti mu totiž údajně museli při vzniku koalice ČSSD a ANO odsouhlasit adepty na ministerské funkce. Předseda vlády zase z Hamáčka průběžně dělá „ocáska“, kterého občas někde ukáže, ale jakmile by mělo dojít k nějaké názorové rozepři, pozve si ho na kobereček a tam mu vysvětlí, jak se má chovat. Jako odpustek si později připíše jakýkoliv úspěch ČSSD ve sněmovně.

Zvláštní kapitolou je Miloš Zeman. Ten už nemá co nabídnout, a tak si alespoň vyřizuje účty z minulosti. Největším nepřítelem je mu společně s novináři Česká strana sociálně demokratická. A Jan Hamáček je, stejně jako před ním Bohuslav Sobotka, vhodným terčem Zemanovy msty. Navíc v situaci, kdy se nejstarší demokratická strana u nás potýká s velkými problémy a účast ve vládě bere jako poslední šanci uspět, prezident řádí.

Je si vědom, že může decimovat partaj, kterou před lety úspěšně vedl, jak se mu zachce. Má totiž kumpána v premiérovi, který je ochoten Zemanovu náladu škodit ČSSD kdykoliv podpořit, pokud vycítí nějaký prospěch i pro sebe.

Hamáček se postupem času stal ze zachránce preferencí sociálních demokratů oddaným sluhou dvou nejmocnějších mužů v zemi. Straně to nepomohlo, dokonce spíš dost uškodilo. Její předseda je slaboučký a nemá ani ponětí, co má nyní udělat.

I když se po poslední schůzce trojice Zeman-Babiš-Hamáček lehce zdálo, že ministr vnitra už má plné zuby toho, jak mu neustále prezident plive do obličeje a premiér se tomu směje. To však bylo vše jen v náznaku a obestřeno jakousi zdrženlivostí, která Hamáčka velmi limituje. Kdyby na jeho místě v ten moment stál Babiš, některá jeho slova by možná aspirovala na vypípání.

To předseda ČSSD zkrátka neumí, ale není nutné ho za to úplně zatracovat. Bylo by totiž prospěšnější, kdyby místo agresivních mediálních výstupů konal. Uškodit straně už nijak nemůže. Kdyby si Hamáček konečně dokázal připustit, že jen demise ministrů ČSSD může znamenat viditelný vzdor politikům, kteří se jí snaží zničit, má šanci.

Šanci na to, pomoci České republice se probrat z kocoviny po zmámení „Obchodníkem s koblihou“, šanci ustát jako politik nejdůležitější střet v kariéře, šanci nebýt zapsán do dějin jako ustrašený slaboch.

Jan Hamáček má poslední možnost připsat si do životopisu větu, kterou si bude mnoho lidí pamatovat – „Ten, co se dokázal postavit Zemanovi a nehleděl při tom na možné následky“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner