Hamáček by dal Klausovi za nenošení roušky pokutu. Kdy přijde pomsta z Institutu?

Bývalý prezident Václav Klaus  (ČTK)

Bývalý prezident Václav Klaus | FOTO: ČTK

Bývalý prezident Václav Klaus se 28. října objevil v centru Prahy bez roušky, čímž porušil vládní nařízení. Ostře ho za to kritizoval nejen exministr zdravotnictví Roman Prymula, ale také Jan Hamáček, který označil Klausovo jednání za strašné. Vicepremiér nyní potvrdil, že by bývalá hlava státu za své nezodpovědné chování měla dostat pokutu. Zda ji ovšem skutečně bude muset tento prominentní odpůrce vládních opatření zaplatit, je otázkou.

Svůj jasný pohled na věc prezentoval Hamáček v pořadu FTV Prima Partie. „Samozřejmě, že by měl dostat pokutu. Porušil vládní nařízení,“ řekl ministr vnitra prostřednictvím videohovoru, který absolvoval z domácí karantény. V té musí setrvávat po pozitivním testu na covid-19. „Já bych očekával, že lidé, kteří požívají jistou autoritu ve společnosti, což bývalý prezident evidentně je, tak by měli jít příkladem a měli by ukazovat lidem, jak mají postupovat,“ dodal. 

Eric Drooker

Důvod, proč se exprezident prezentoval bez ochrany úst a nosu, bere Hamáček jako důkaz jistého vzdoru. „Pan prezident bohužel v tomto případě asi nadsadil ideologii nad realitu,“ řekl šéf rezortu, který má na starost i policisty. Právě ti by měli Klause pokutovat, což na místě neudělali. Jak se ovšem zachovají nyní, kdy v televizním pořadu ministr vnitra řekne, že pokuta padnout má?

To se zřejmě ukáže časem. Je ale téměř jisté, že na Hamáčkova slova bude reagovat Klaus buď osobně, nebo prostřednictvím svého institutu. Ten často prezentuje postřehy svého zakladatele a zdárně šíří i jeho ideologické myšlenkové pochody. Mezi ně patří i názor, že covid je nástroj pro změnu naší společnosti a usnadní nástup „levičáků“. 

Klaus je odpůrcem roušek již delší dobu. Na svůj poslední prohřešek proti vládnímu nařízení reagoval v rozhovoru pro Rádio Impuls. „Je to pouze symbol a společenský fenomén. Já jsem pouze porušovatel vyhlášení, protože jsem tam šel sám položit květinu a řekl jsem pár slov do mikrofonu,“ řekl na svou obhajobu. 

Bez roušky, konkrétně s rouškou usazenou na bradě, se Klaus objevil i ve Staré Boleslavi na Národní svatováclavské pouti 28. října. „Prezident Václav Klaus se nedůvěrou vůči rouškám nikdy netajil. Diskutovat však o tom, kdo ji má jak nasazenou, považuje za nedůstojné a zbytečné,“ řekl tehdy Blesku Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články