Hamáček by měl okamžitě rezignovat. Věděl o útoku a chtěl z Ruska dovézt Sputnik

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) (ČTK)

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | FOTO: ČTK

Ministr vnitra a teď i zahraničí Jan Hamáček by měl okamžitě složit všechny své funkce. Věděl, že Ruská federace stojí za útokem ve Vrběticích, při němž zemřeli dva lidé, a přitom v klidu dál plánoval cestu, jejímž výsledkem mělo být dovezení vakcíny Sputnik V, aktuálně nejsilnější zbraně ruské propagandy, do Česka.

Hamáček by svou cestou naprosto evidentně ohrozil bezpečnost České republiky. Dal by Rusku do rukou další trumfy a všechny kanály tamních dezinformátorů by vrněly blahem (s Pražským hradem v čele). Mezinárodní skandál, který momentálně sledujeme, nesmí zůstat bez odezvy z české vlády. Pochybnosti, že o celé věci Hamáček dávno věděl, už téměř vymizely, s deníkem FORUM 24 o tom hovořil poslanec Pavel Žáček, Deníku N zase exministr Tomáš Petříček potvrdil, že i on sám o ruském útoku věděl.

Eric Drooker

Vláda Andreje Babiše, konkrétně premiér a ministr vnitra, se v sobotu pokusili zachránit si kůži a předstírat, že jednají rychle a rázně. Opravdu jim tohle někdo může věřit? Vyhoštění některých obyvatel ruské ambasády může být správný krok, jako další je ale nutné řešit další důsledky a souvislosti. V posledních měsících jsme tu kromě Hamáčkovy snahy vlichotit se Miloši Zemanovi a Rusku také například zaznamenali odhodlání dalšího dvojministra Karla Havlíčka vpustit do tendru o dostavbu Dukovan ruskou státní firmu Rosatom. Všichni členové (a celá řada vládních poslanců) tomu nadšeně tleskali!

Babišovu vládu navíc podporovaly a nadále podporují ty nejtvrdší proruské síly v české politice: KSČM (i když teď komunisté vycítili, že by se nemuseli dostat zpět do poslanecké sněmovny, a tak se snaží ukazovat ramena), Okamurova SPD a samozřejmě král ruské páté kolony, prezident Miloš Zeman. A byli to mj. poslanci kabinetu Andreje Babiše, kteří odmítli hlasovat pro ústavní žalobu na prezidenta, který už ani nepředstírá, že mu jde o svrchovanost jeho vlastní země natolik, že by po tak skandální zprávě veřejně vystoupil. Asi čeká na notičky ze země jiné.

Marija Aljochinová (ČTK)

Babišova vláda musí požádat o důvěru sněmovny. Pokud se tak nestane, je povinností opozičních stran vyvolat hlasování o nedůvěře a žádat odpovědi na závažné otázky. Kdo a jak dlouho věděl o ruském útoku na Českou republiku? Proč doopravdy Jan Hamáček zrušil svoji cestu do Moskvy? Kdy se vláda jasně postaví k dukovanskému tendru? Kdy konečně efektivně zabrání kolaborantskému chování hlavy státu? A jak se postaví k webům plným ruské propagandy, která se nyní jasně hlásí k teroristickému aktu na našem území?

Ale ještě dřív, než se tohle všechno stane, by si Hamáček měl sbalit kufry a už konečně odejít. Protože tak vypadá politická zodpovědnost.