Hamáček by rád větší kontrolu migrantů. Přerozdělování je přežité, řekl komisařce EU

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček  (ČTK)

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: ČTK

Šéf resortu vnitra Jan Hamáček (ČSSD) hovořil tento týden s novou komisařkou pro vnitřní věci Ylvou Johanssonovou o budoucím směřování evropské migrační a azylové politiky. Jako hlavní prioritu vytyčil zvýšený dohled nad příchodem nelegálních migrantů z rizikových zemí. V případě komplikací zároveň vyloučil systém přerozdělování migrantů. Ten označil za „přežitek“, jenž neměl beztak nikdy fungovat.

Pražské setkání politiků se tedy neslo víceméně ve znamení potvrzení dosavadních postojů České republiky. Hamáček z pozice ministra vnitra opět zopakoval „prioritní trojku“, a sice prevenci migračních toků mimo území EU, lepší ochranu vnějších hranic schengenského prostoru a posílení návratů nelegálních migrantů.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

V rámci toho tedy opakovaně zdůrazňoval kontrolu nad tím, kdo do Evropské unie přichází. Jako neméně důležitou pak uvedl i následnou nutnost vracení takových nelegálních migrantů zpátky. Ti by měli podle Hamáčka putovat za vnější hranice EU okamžitě. „Je pro mě naprosto nepřijatelné, aby například některé africké země usilující o dohodu s EU o volném obchodu nám odmítaly zaručit účinnou pomoc v boji proti nelegální migraci,“ vysvětloval sociální demokrat.

Své následné vyjádření o využití všech možných nástrojů EU k boji s nelegální migrací se poté snažil mírnit avízem české pomoci zasaženým státům. Schvalováním balíčku pomoci zemím zasaženým migrací na Balkáně, Blízkém východě a Africe by se měla vláda zabývat již toto pondělí. Na programu koaliční schůze je i debata o společném projektu zemí visegrádské skupiny a Německa na pomoc Maroku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články