Hamáček byl u výslechu kvůli cestě do Moskvy. K trestnému činu nedošlo, tvrdí

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) (Tony Havlík / FORUM 24)

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | FOTO: Tony Havlík / FORUM 24

Případem neuskutečněné cesty do Moskvy, kterou plánoval ministr vnitra Jan Hamáček a po odhalení kauzy Vrbětice ji zrušil, se od května zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Zkoumá podezření, zda se vicepremiér nedopustil spáchání dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v úterý podával policistům vysvětlení k okolnostem své neuskutečněné cesty do Moskvy, kterou překazilo odhalení v kauze výbuchů ve Vrběticích. O úterním termínu svého rozhovoru s vyšetřovateli mluvil v neděli, pro média ho nijak nekomentoval. Podle informací České televize policisté dorazili za Hamáčkem dopoledne na ministerstvo vnitra.

Případem se od května zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), podle jejího ředitele Jiřího Mazánka by mělo být vyšetřování uzavřeno do půl roku. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej již v květnu uvedl, že jejich podezření se týká spáchání dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby. Ministr vnitra tehdy sdělil, že je naprosto v pořádku, že policie případ vyšetřuje.

Novinářům Hamáček svou výpověď odmítl komentovat. Dříve to zdůvodnil tím, že je v utajeném režimu. V neděli v pořadu Partie televize Prima uvedl, že události pravdivě popíše. „Je evidentní, že tam k žádnému trestnému činu nedošlo,“ prohlásil.

Podnětem vyšetřování byla informace serveru Seznam Zprávy, podle které Hamáček chtěl odcestovat v dubnu do Moskvy, aby tam získal vakcíny proti covidu-19 výměnou za informace o vyšetřování výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Krátce před chystanou cestou premiér Andrej Babiš (ANO) a Hamáček zveřejnili, že za výbuchy byli podle českých bezpečnostních složek příslušníci ruské vojenské tajné služby GRU.

Hamáček tvrzení o výměně informací o výbuších za vakcíny opakovaně popřel, na server Seznam Zprávy podal žalobu. NCOZ koncem května požádala sněmovnu, aby jí poskytla záznamy z jednání stálé sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství, které se týkalo kauzy Vrbětice.

Kromě toho ministr vnitra opakovaně tvrdil, že cesta do Moskvy byla jen zastírací manévr kvůli postupu ČR po zveřejnění informací o Vrběticích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]