Hamáček chce odměny pro ty, kteří kontrolují dodržování opatření. Tyhle profese by si polepšily

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček  (ČTK)

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: ČTK

Tématem středečního jednání Ústředního krizového štábu byly mimo jiné mimořádné odměny pro příslušníky bezpečnostních sborů. V průměru 20 tisíc korun by tak mohli získat policisté, hasiči, vojáci nebo celníci, kteří se podílejí na kontrolách krizových opatření. Na tiskové konferenci to oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

„Nestačí stále jen děkovat, proto navrhnu vládě mimořádné odměny v průměru 20 tisíc korun pro policisty a hasiče, kteří dohlížejí na dodržování krizových opatření. Pokud budou kolegové souhlasit, navrhnu stejné odměny i pro celníky a vojáky,“ prohlásil Jan Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu.

Eric Drooker

Podle něj příslušníci bezpečnostních sborů pracují v krizovém stavu bez nároku na náhradní volno a 150 hodin musejí odsloužit bez práva na proplacený přesčas. Odměnu by tak měl dostat každý policista a hasič v osmé a nižší platové třídě, který se přímo podílí na boji s pandemií. Celkem by mělo jít o více než 28 tisíc příslušníků.

„Věřím, že pro návrh získám ve vládě podporu, policisté a hasiči patří spolu se zdravotníky mezi nejohroženější profese,“ doplnil ministr vnitra.

Ústřední krizový štáb ve středu řešil také aktuální epidemickou situaci. Ta se podle Jana Hamáčka zlepšuje, nicméně počty hospitalizovaných v nemocnicích nadále zůstávají vysoké. Pokud bude pokračovat trend poklesu nakažených, bude po Velikonocích možné vypracovat konkrétní plán dalšího postupu včetně postupného uvolňování a návratu žáků do škol, zaznělo na tiskové konferenci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]