Kolem ministra zahraničí Tomáše Petříčka je stále rušno. Poté, co oznámil, že zváží rezignaci v případě, že nebude zvolen do vedení ČSSD, začíná couvat. Jan Hamáček ho vyměnit nechce. Nehodlá však ani přitvrdit vůči hnutí ANO, jak požaduje nejen Petříček. Opravdu je vše v pohodě?
[ctete postid=“236242″ title=“Čistky, zásahy do vyšetřování Čapího hnízda. GIBS přebírá roli Šlachtova ÚOOZ“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/08/Dragoun-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Nový ředitel GIBS Radim Dragoun splňuje očekávání, které do něj vkládá premiér Babiš. “ permalink=“http://forum24.cz/cistky-zasahy-do-vysetrovani-capiho-hnizda-gibs-prebira-roli-slachtova-uooz/“]236242[/ctete]
Týden před volebním sjezdem ČSSD v Hradci Králové ve straně panuje zvláštní letargie. Jan Hamáček, obhajující pozici předsedy, to má prakticky jisté. Jde jen o to, kolik dostane od delegátů hlasů. To samé platí pro kandidáta na prvního místopředsedu Romana Onderku, který získal deset krajských nominací. Tedy jen o jednu méně, než Hamáček.
Klid před bouří?
Onderka tak nahradí Jiřího Zimolu, který se poněkud nečekaně stáhl z vedení. Nikdo pořádně neví, co tím sledoval. Dostal za to vyčiněno od prezidenta Zemana, a možná to úplně neví ani Zimola sám. Pokud spolu s dalšími nečeká na další propadák ve volbách do Evropského parlamentu, který by mohl odstartovat hlubší změny.
Nelze to zcela vyloučit, zvláště pokud v nich ČSSD nezíská ani jeden mandát, přičemž výsledky lze při zhruba dvacetiprocentní účasti těžko předvídat. Podivnému klidu před bouří nasvědčuje i skutečnost, že se do boje o řadové místopředsednické posty ve vedení příliš mnoho lidí nehrne.
Jisté zvolení má agilní ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, zvaná podle svých ekonomických nápadů „Venezuela“, která získala osm krajských nominací. Poslední, kdo má slušné šance, je další nová tvář sociálních demokratů, prozápadně orientovaný ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Ten získal nominací pět. Osud zbývajících pěti méně známých kandidátů je nejasný, protože obdrželi po pouhé jedné nominaci.
Petříčkovo ultimátum
Petříček se však zřejmě necítí úplně silný v kramflecích. Možná čekal silnější odezvu v regionech, a proto před několika dny vyrukoval s ultimátem. „Pokud by mi sociální demokracie podporu nedala, vnímal bych to, že moje politika nemá u delegátů dostatečnou podporu, abych pokračoval dále,“ prohlásil.
„Nechci teď předjímat, jak sjezd dopadne, nicméně já sám bych asi zvažoval, jestli budu setrvávat na pozici ministra zahraničních věcí,“ dodal.
Petříček dále na nováčka v politice poměrně odvážně požaduje přitvrzení vůči koaličnímu hnutí ANO. „Myslím, že bychom měli být razantnější při prosazování svých politických priorit a programu, který jsme před voliči obhajovali před loňským rokem,“ uvedl. „Sociální demokracie by měla vždy nejprve prosazovat svůj program a pak trvat na setrvání v nějaké koalici,“ dodal, jako by dnes platil pravý opak.
Za to si vysloužil kritiku prezidenta Miloše Zemana, který jeho vyjádření označil za „vydírání“, podobně jako jeho spojenci Jiří Zimola s Michalem Haškem.
Hamáček na Petříčkovy předsjezdové apely reagoval poměrně odtažitě. Považuje dané vyjádření za jeho osobní věc a neviděl důvod, aby je více komentoval. Podrobněji odpovídal v rozhovoru pro deník Právo (23. 2. 2019).
Není to šťastné
„Je to naprosto zbytečná debata a Tomášovi jsem to říkal,“ řekl Hamáček. „Není šťastné spojovat vládní funkci s funkcí stranickou. Jsem s ním jako s ministrem naprosto spokojen. Já věřím, že ho delegáti zvolí a bude platným místopředsedou strany.“
O tom, že se mu Petříčkova iniciativa příliš nezamlouvá, svědčí i následující reakce. „Nechci zbytečně rozhicovat atmosféru ve straně nějakými ultimáty. Nevidím důvod nikoho měnit. Takováto vyjádření ze strany ministra pak situaci rozviřují, než aby ji uklidňovala.“
Hamáček současně odmítl tlaky komunistů na odchod Petříčka z vlády. Připomněl, že o personáliích si sociální demokracie rozhoduje sama. Nicméně na druhou stranu přiznal, že dosud do vedení otevřeně podpořil pouze Romana Onderku a Janu Maláčovou. To je poněkud zvláštní situace.
Petříček je členem pražské organizace ČSSD ovládané Miroslavem Pochem, která ho nominovala na řadového místopředsedu, ale jako jedna z mála nenavrhla Hamáčka na předsedu. Dříve však významně přispěla k Hamáčkově zvolení předsedou. Je mezi nimi nevyřízený spor, například nesplněný slib ministerského postu pro Pocheho?
K přitvrzení není důvod
Hamáček nevidí důvod k razantnějšímu postupu vůči hnutí ANO. „Já jsem připraven reagovat na konkrétní návrhy, ale ne na doporučení, abychom nějakým způsobem přitvrdili,“ odmítl rázně požadavek ministra Petříčka, ale i dalších představitelů ČSSD. „Podařilo se nám prosadit celou řadu našich priorit. Pokud se to bude dařit dál, má smysl ve vládě být,“ dodal.
To má sice pravdu, Andrej Babiš vychýlil pod vlivem ČSSD a KSČM a svých voličů, které převzal těmto dvěma stranám, program vlády doleva. Nicméně na preferencích sociální demokracie se to zatím viditelně neprojevuje. Pohybují se mezi 5 až 10 procenty, což v nejlepším případě signalizuje stagnaci.
Čím je to způsobeno? Stále platí totéž. Marketing ANO dokáže převzít témata ČSSD a prodat je jako vlastní. Ať už se to týká zvyšování důchodů, mezd státních zaměstnanců nebo minimální mzdy. Nyní pod vlivem zpomalující ekonomiky Babiš zatáhl za brzdu a chce šetřit desítky miliard, což povede k dalším neshodám.
ČSSD (a KSČM) žádné hlubší škrty ve vládních výdajích nepřipustí, a levice zase jen stěží prosadí významnější navyšování daní, mimo jiné zavedení sektorové daně. Začne poziční boj o každou položku, ve kterém sociální demokracie nemůže vyhrát. Dopadne to jako vždycky. ČSSD jen poslouží a bude tahat za ještě kratší konec, než v Sobotkově vládě.
Petříčkův ústup
Výbojný Petříček už svoje vyjádření korigoval. Nemluví o rezignaci, ale o tom, že na sjezdu předstoupí před delegáty se svou vizí a v případě neúspěchu se zeptá nového stranického vedení, zda má jeho důvěru. Je ovšem otázkou, zda není jeho radikálnější postup srozumitelnější, než Hamáčkovo selankovité sebeuspokojení. Opravdu je všechno v pohodě? Uvidíme hned po květnových evropských volbách. Aby se nedivil.
[ctete postid=“235749″ title=“Babišova chiméra malého a levného státu. Nikdy nebyl větší a dražší“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/02/Babiš-ANO-sněm-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš předvedl na sněmu hnutí ANO licoměrné divadlo. Chce prý malý a levný “ permalink=“http://forum24.cz/babisova-chimera-maleho-a-levneho-statu-nikdy-nebyl-vetsi-a-drazsi/“]235749[/ctete]
Tímto apelem ministr zahraničí rozčeřil až příliš poklidnou předsjezdovou atmosféru, kdy zimolovsko-zemanovské křídlo prakticky vyklidilo pole. Jediný, kdo se dnes kriticky ozývá vůči strategii vedení sociální demokracie, je bývalý ministr vnitra Milan Chovanec, který stále nesouhlasí se vstupem do vlády s Andrejem Babišem.
„My jsme vstoupili do souručenství, které nám nepomáhá. Získali jsme ministerstva, u kterých nám to nepomáhá, a tam, kde nám to pomáhá, tak tam nám to ukradne Andrej Babiš,“ říká Chovanec v rozhovoru pro XTV. „Teď neděláme politiku, teď jen politikaříme a veřejnost to prostě vidí. Pokud se něco nezmění, ČSSD postupně čeká umíráček,“ varuje.
Čas ukáže, kdo z nich bude mít pravdu.